Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność” – Stargard, 21 lipca 2020 r.

Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” IPN przygotował wystawę plenerową „Tu rodziła się Solidarność”, której regionalna odsłona zostanie zaprezentowana w Stargardzie oraz w 16 innych miastach w Polsce, a przez wakacyjne miesiące odwiedzi w sumie 53 miejsca w kraju.

21 lipca w Stargardzie przy ul. Wyszyńskiego odbył się wernisaż regionalnej odsłony ogólnopolskiej  wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. W otwarciu wystawy udział wzięli świadkowie wydarzeń z sierpnia 1980 r.,  dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz., Prezydent Stargardu Rafał Zając oraz Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

Dlaczego właśnie w Stargardzie? Był to, oprócz Szczecina jeden z ważniejszych ośrodków strajkowych w regionie. Stargardzkie zakłady stanowiły ważne zaplecze Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W mieście znajdowało się wówczas kilka dużych fabryk i kombinatów o znaczeniu strategicznym z punktu widzenia władz, także protesty w nich nie mogły pozostać niezauważone. Wieść o strajkach bardzo szybko rozpowszechniła się w mieście, w którego średniowiecznych murach przez kilka tygodni unosił się zapach wolności.​​

Wystawa będzie prezentowana w Stargardzie do 21 lipca do 13 sierpnia. 

Harmonogram prezentacji wystawy w województwie zachodniopomorskim:

  • 1 -20 lipca 2020 r., Koszalin, Rynek Staromiejski,
  • 21 lipca - 13 sierpnia  2020 r. Stargard, ul. Wyszyńskiego – II wystawa lokalna
  • 14 - 27 sierpnia 2020 r. Szczecin, ogród na terenie Kuratorium Oświaty w Szczecinie (wejście od ul. Szczerbcowej)  – III wystawa lokalna

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Prezentacja cyklu wystaw będzie skoordynowana tworząc w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. Teksty ekspozycji są prezentowane w języku polskim i angielskim. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska „Solidarność” mają udział miliony -najczęściej- anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.

Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.  „Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych przez konspirację młodzieżową 1949-56 po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwiec ’56, Millenium ‘66, Marzec ’68, Grudzień ’70, Czerwiec ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r. Polska „Solidarność” była 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiemu imperium oraz uzależnionych komunistycznych państw na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez “Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec. Polska „Solidarność” to triumf pokojowej siły ducha nad materialistycznym komunistycznym imperium zła.

Powiązane wiadomości

do góry