Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Dzieje ułanów jazłowieckich” – Szczecin, 13 lutego 2020

„Dzieje ułanów jazłowieckich” to hołd dla ułanom ówczesnego mjr. Konstantego Plisowskiego, którzy na dalekim Kubaniu, w jakże trudnych warunkach, podjęli starania o wolną Ojczyznę, następnie z bronią w ręku najpierw wywalczyli sobie imię ułanów jazłowieckich, a później skutecznie obronili upragnioną przez wszystkich i niedawno zdobytą niepodległość.

13 lutego 2020 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie odbyła się promocję książki „Dzieje ułanów jazłowieckich”. Płk dr hab. Juliusz Tym (Akademia Sztuki Wojennej) oraz dr Daniel Koreś (IPN Wrocław) przybliżli dzieje pułku kawalerii, który w II Rzeczypospolitej miał najdłuższą nieprzerwaną historię, a ponadto jako jedyny pułk kawalerii polskiej został odznaczony za dwie kampanie konne. Spotkanie poprowadził dr Przemysław Benken z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie.

Dyskusja dotyczyła  żołnierzy 14. pułku ułanów jazłowieckich, którzy w latach 1921–1939 służyli w jego szeregach, a w 1939 r. starali się spełnić nierealny w tamtych warunkach obowiązek obrony państwa. Uczestnicy dyskusji przypomną również o żołnierzach pułku, którzy na obczyźnie podjęli trud odtwarzania pułku oraz zachowania jego nazwy i barw, przeobrażenia go w formację pancerną, a później walczyli o niepodległość we Francji, w Belgii, Holandii i Niemczech, a gdy nie było im dane zakosztować owoców zwycięstwa, kontynuowali za granicą swoją misję bez munduru.

Transmisja video ze spotkania jest dostępna na naszym fanpage na Facebooku - @IPN.Szczecin 

 

 

do góry