Nawigacja

Aktualności

Dzień Podchorążego – Stargard, 29 listopada 2019

W Stargardzie została odsłonięta tablica poświęcona żołnierzom 6. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej ze Lwowa oraz przeciwlotnikom walczącym na frontach II wojny światowej.

29 listopada 2019 r. w Stargardzie w ramach Dnia Podchorążego na terenie kompleksu koszarowego  przy al. Żołnierza 37, w miejscu stacjonowania dywizjonu przeciwlotniczego 12 Brygady Zmechanizowanej, odbył się uroczysty apel dywizjonu, na którym zostały wręczone proporce rozpoznawcze, odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie wojskowe. Po apelu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w hołdzie „Żołnierzom Wojska Polskiego 6. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej ze Lwowa, którzy podjęli heroiczny bój o Polskie niebo we wrześniu 1939 r., oraz przeciwlotnikom, którzy oddali swoje życie na wszystkich frontach II wojny światowej". 

W imieniu Dyrektora Oddziału tablicę odsłonił naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa w Szczecinie Krzysztof Męciński razem z przewodniczącym sejmowej Komisji Obrony Narodowej posłem Michałem Jachem oraz dowódcą 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Sławomirem Dudczakiem

Tablica została ufundowana przez Oddział IPN w Szczecinie. Za jej projekt i realizację odpowiadali pracownicy oddziałowego pionu upamiętnień.

Dzień Podchorążego

Dzień Podchorążego  to święta obchodzonego w Wojsku Polskim na pamiątkę wydarzenia z 29 listopada 1830 r., kiedy podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli powstanie listopadowe atakiem na Belweder – siedzibę wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa

 

 

do góry