Nawigacja

Aktualności

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”: Dzieci Bohaterów - obywatele drugiej kategorii w PRL”– Szczecin, 27 listopada 2019

Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz, Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin mieli zaszczyt zaprosić na spotkanie poświęcone dzieciom bohaterów z podziemia niepodległościowego.

Spotkanie odbyło się 27 listopada 2019 r.,  w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanku Historia” przy al. Wojska Polskiego 21 w Szczecinie. Gościem spotkania była Pani Izolda Kozłowska, córka ppłk. Czesława Zajączkowskiego „Ragnera”, uczestnika wojny obronnej w 1939 r. i legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego na Nowogródczyźnie, który zginął w obławie NKWD.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o fenomenie polskiego podziemia niepodległościowego i jego zbrojnym sprzeciwie wobec sowieckiej agresji oraz narzuconemu systemowi komunistycznemu.  Słyszymy o bohaterskich czynach żołnierzy konspiracji antykomunistycznej oraz bezwzględnych wobec nich działaniach władz polskich i sowieckich. Okrucieństwo władz nie skończyło się jednak na ich pokoleniu. Dzieci żołnierzy antykomunistycznej konspiracji przez lata nie znały lub nie mogły mówić o bohaterskich czynach ojców. Przez dziesięciolecia poddane były komunistycznym represjom za to, że ich ojcowie byli do końca wierni przysiędze złożonej Ojczyźnie.

Polecamy etiudę filmową z cyklu „Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” przedstawiającą sylwetkę Czesława Zajączkowskiego ps. „Ragner” 

 

do góry