Nawigacja

Aktualności

„Tajemnice wywiadu” nowy cykl dyskusyjny – „Wywiad PRL a Watykan 1962-1978” – Szczecin, 3 grudnia 2019

„Tajemnice wywiadu” to nowy cykl spotkań dyskusyjnych, organizowanych w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przez Oddział IPN w Szczecinie. Cykl poświęcony jest polskim działaniom wywiadowczym począwszy od odrodzenia się Rzeczypospolitej w 1918 r., a kończąc na powstaniu Wojskowych Służb Informacyjnych i Urzędu Ochrony Państwa w latach 90. XX wieku. W ramach cyklu w Szczecinie pojawią się najlepsi specjaliści w kraju od tematyki wywiadowczej i szpiegowskiej w XX wieku.

Pierwsze spotkanie cyklu „Tajemnice wywiadu” rozpoczęło się  3 grudnia 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 21, od dyskusji wokół publikacji „Wywiad PRL a Watykan 1962-1978”.

Autor publikacji dr Władysław Bułhak oraz dr hab. Tytus Jaskułowski opowiadali o próbie oddziaływania wywiadu PRL na Stolicę Apostolską. Opierając się na polskich i zagranicznych źródłach odpowiedzieli  również na kilka pytań:

  • Czy w latach pontyfikatów papieży Jana XXIII i Pawła VI wywiadowi PRL udało się skutecznie spenetrować struktury Watykanu?
  • Czy jako narzędzie tej infiltracji udało się podstępnie wykorzystać przedstawicieli polskiego Kościoła?
  • Czy zdołano przewidzieć wybór Jana Pawła II i skutki tego wydarzenia dla Polski i świata?

Spotkanie poprowadził dr Zbigniew Stanuch z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. Dyskusja była również transmitowana live na naszym fanpage na Facebooku, tu link.

Polecamy spot promocyjny wydarzenia

do góry