Nawigacja

Aktualności

Akcja „Opiekujmy się Miejscami Pamięci” – Szczecin, 26 października 2019

Szczecińska młodzież w ramach akcji „Opiekujmy się Miejscami Pamięci” przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie posprzątała i uporządkowała pomniki historyczne na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

W sobotni poranek 26 października 2019 r. pracownicy Oddziałowego Biuro Upamiętnia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie wraz z młodzieżą z koła wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej nr 63 w Szczecinie przeprowadzili  akcję „Opiekujmy się Miejscami Pamięci”. Było to pierwsze z cyklu spotkań pracowników  szczecińskiego Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN z młodzieżą szkolną, które miało na celu m.in. zaangażowanie dzieci i młodzieży w upamiętnienie istotnych z historycznego punktu widzenia lokalnych miejsc lub osób, z jednoczesnym krzewieniem wśród uczniów wiedzy na ich temat, zachęcenie młodzieży szkolnej do uczestniczenia w opiece nad grobami i miejscami pamięci. Miało też być przyczynkiem do zapoznania się z tymi miejscami, uczyć szacunku do przeszłości i przodków.

W ramach akcji „Opiekujmy się Miejscami Pamięci” młodzież wraz z pracownikami szczecińskiego OBUWiM IPN posprzątała teren wokół Obelisku „Bohaterom Września 1939 r.” , „Krzyża Katyńskiego”, „Pomnika Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939 – 1947”, „Pomnika Armii Krajowej” oraz teren wokół grobu generała Aleksandra Litwinowicza.

Przewodnikami po miejscach pamięci byli pracownicy szczecińskiego OBUWiM IPN.​

Relacja video

do góry