Nawigacja

Aktualności

Salon Książki Biograficznej Patryk Pleskot, Góry i teczki: opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego – Szczecin, 29 października 2019 r

W trakcie kolejnego spotkania z cyklu Salon Książki Biograficznej prof. Andrzej Paczkowski i prof. Patryk Pleskot przybliżyli kulisy powstania książki niezwykłej. Niezwykły jest bowiem jej bohater jak i czasy o których opowiada.

29 października 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN  „Przystanek Historia” w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 21 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Salon Książki Biograficznej. Tym razem zaprosiliśmy do rozmowy prof. Andrzeja Paczkowskiego i prof. Patryka Pleskota, którzy przybliżyli kulisy powstania książki niezwykłej: Patryk Pleskot, Góry i teczki: opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego

Spotkanie z autorem i bohaterem książki poprowadziła dr Katarzyna Rembacka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie.

Za ile litrów samogonu można kupić sowiecki autobus? W jaki sposób doktorant historii może dostać główną rolę w filmie Zanussiego? Jak wymienić szermiercze klingi na skuter Lambretta? Dlaczego Gierek obraził się na polskich alpinistów, którzy zdobyli Mount Everest? Kim byli „Szary Grizzly” i „Andzia”? Na te i inne pytania odpowiadał sam Andrzej Paczkowski. Mówił też o sztuce przerabiania esesmańskich spodni, sowieckich kowbojach, stosie porzuconych Stalinów, kakofonii na placu Defilad w październiku 1956 r., paradowaniu w mundurze polowym w tramwaju, Chińczykach w żałobie unoszących dłonie w geście „Solidarności”, meandrach lustracji i wielu, wielu innych sprawach: śmiesznych, poważnych, bardziej i mniej ważnych. Zawsze ciekawych. To książka dla tych, którzy próbują zrozumieć polską rzeczywistość ostatnich osiemdziesięciu lat – rzeczywistość widzianą w kolorze, a nie w czarno-białych barwach.

 

do góry