Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Konkurs „Z Gryfem w tle. Poznaj najnowszą historię Pomorza Zachodniego 1945-1990”– Szczecin, 13 grudnia 2019

Do finału zakwalifikowało się 9 uczestników, które w pierwszym etapie - teście wiedzy zdobyły min. 25 pkt. Finał odbędzie się 13 grudnia 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, al. Wojska Polskiego 21 w Szczecinie od godz. 9.45.

Tegoroczna edycja konkursu nosi tytuł „Szczecińskie Grudnie 1956, 1970, 1981”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych

Konkurs ma charakter dwuetapowy. Jego celem jest zainteresowanie i popularyzacja  wśród młodzieży szkolnej znajomości historii regionalnej w kontekście historii całego kraju, budowanie tożsamości lokalnej i narodowej oraz podkreślenie roli Szczecina i regionu w najnowszej historii Polski.

Tegoroczna edycja konkursu koncentruje się na trzech ważnych dla Szczecina i Polski wydarzeniach.

10 grudnia 1956 r. incydent z udziałem milicjantów doprowadził do kilkutysięcznego protestu przeciwko dławieniu wolności na Węgrzech i sowieckiej dominacji w Polsce. Jego apogeum było zdobycie sowieckiego konsulatu w Szczecinie. Procesy sądowe, wyroki więzienie i inne represje były karą dla tych, którzy odważyli się zaprotestować.

17 grudnia 1970 r. szczecinianie zaprotestowali przeciwko władzy, która wprowadzając tuż przed świętami podwyżki cen, po raz kolejny zadrwiła ze społeczeństwa. W nierównej walce na ulicach miasta zginęło 16 osób, kilkaset zostało rannych.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władze wprowadziły stan wojenny. Strajk okupacyjny w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego został spacyfikowany przez wojsko i ZOMO, a przywódcy zostali skazani przez sąd wojskowy na wysokie kary więzienia. Wielu działaczy związkowych i opozycyjnych internowano lub szykanowano.

Termin zgłoszeń upłynął  18 października 2019 roku.

We wszelkich sprawach związanych z konkursem należy kontaktować się z dr. Sebastianem Kaniewskim (tel. 91 312 94 13, e-mail: sebastian.kaniewski@ipn.gov.pl)

do góry