Nawigacja

Aktualności

Konkurs „Z Gryfem w tle. Poznaj najnowszą historię Pomorza Zachodniego 1945-1990”– Szczecin, 13 grudnia 2019

Finał konkursu. Tegoroczna edycja konkursu nosi tytuł „Szczecińskie Grudnie 1956, 1970, 1981”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych

13 grudnia 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy al. Wojska Polskiego 21 w Szczecinie odbył się finał konkursu „Z Gryfem w tle. Poznaj najnowszą historię Pomorza Zachodniego 1945-1990”. 

Tegoroczna edycja konkursu nosiła tytuł „Szczecińskie Grudnie 1956, 1970, 1981”.  Do finału awansowało dziewięcioro uczniów z trzech szkół - ZS Elektryczno - Elektronicznych, ZS nr 6 im. M. Reja oraz ZS nr 8 im. S. Staszica. 
Finał przebiegał w formie rozmowy z komisją, w składzie:

  • dr Zofia Fenrych,
  • dr Sebastian Kaniewski,
  • dr Michał Siedziako
  • Magdalena Ruczyńska

Największą wiedzą i znajomością tematu wykazali się  uczniowie ZS Elektryczno - Elektronicznych, którzy zajeli I, II i III miejsce. 

Konkurs miał charakter dwuetapowy. Jego celem było zainteresowanie i popularyzacja  wśród młodzieży szkolnej znajomości historii regionalnej w kontekście historii całego kraju, budowanie tożsamości lokalnej i narodowej oraz podkreślenie roli Szczecina i regionu w najnowszej historii Polski.

Tegoroczna edycja konkursu koncentrowała się na trzech ważnych dla Szczecina i Polski wydarzeniach.

10 grudnia 1956 r. incydent z udziałem milicjantów doprowadził do kilkutysięcznego protestu przeciwko dławieniu wolności na Węgrzech i sowieckiej dominacji w Polsce. Jego apogeum było zdobycie sowieckiego konsulatu w Szczecinie. Procesy sądowe, wyroki więzienie i inne represje były karą dla tych, którzy odważyli się zaprotestować.

17 grudnia 1970 r. szczecinianie zaprotestowali przeciwko władzy, która wprowadzając tuż przed świętami podwyżki cen, po raz kolejny zadrwiła ze społeczeństwa. W nierównej walce na ulicach miasta zginęło 16 osób, kilkaset zostało rannych.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władze wprowadziły stan wojenny. Strajk okupacyjny w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego został spacyfikowany przez wojsko i ZOMO, a przywódcy zostali skazani przez sąd wojskowy na wysokie kary więzienia. Wielu działaczy związkowych i opozycyjnych internowano lub szykanowano.

We wszelkich sprawach związanych z konkursem należy kontaktować się z dr. Sebastianem Kaniewskim (tel. 91 312 94 13, e-mail: sebastian.kaniewski@ipn.gov.pl)

do góry