Nawigacja

Aktualności

Janek.Pamiętamy! – Pamięci Janka Stawisińskiego ofiary pacyfikacji kopalni KWK „Wujek”

Zespół Fabryka opracował swoją wizję dwóch anonimowych utworów poetyckich poświęconych właśnie Jankowi Stawisińskiemu, oraz jednego dedykowanego górnikom poległym w trakcie pacyfikacji kopalni „Wujek”. Tematycznie płyta nawiązuje do poprzedniej EP-ki Fabryki „Coś się stało” nawiązującej do czasów stanu wojennego. Zespół zaprezentował nowe brzmienie. Za zgodą pani Danuty Grechuty na EP-ce znalazła się od dawna wykonywana przez Fabrykę – „Wolność” – Marka Grechuty

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz zespół Fabryka przedstawiają wydawnictwo upamiętniające Janka Stawisińskiego (1960 - 1982) - górnika z kopalni „Wujek” – postrzelonego w czasie jej pacyfikacji 16 grudnia 1981 roku. Stawisiński zmarł w szpitalu w Katowicach-Ochojcu 25 stycznia 1982 roku.

Jego matka, Janina Stawisińska, na wieść o pacyfikacji kopalni, przyjechała do Katowic, aby odszukać syna, który, jak się okazało, raniony w głowę przez ZOMO,  leżał nieprzytomny szpitalu w Katowicach-Ochojcu. Zatrudniła się tam jako salowa, aby być przy nim aż do śmierci. Przez 25 lat walczyła o prawdę w sprawie „Wujka”, aż do śmierci, jeżdżąc z Koszalina do Katowic i Warszawy na wszystkie rozprawy rozliczające winnych tragedii.

Płyta dostępna w:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie ul. Wojska Polskiego 7, 70-470 Szczecin, 91 312 94 00
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, ul. Wincentego Pola 38, 40-596 Katowice

 

                                                                 

16 grudnia 1981 - pacyfikacja KWK „Wujek”

W Katowicach oddział ZOMO, wchodzący w skład resortu spraw wewnętrznych Kiszczaka, w ramach zarządzonej przez komunistyczną juntę Jaruzelskiego pacyfikacji kopalni „Wujek” zamordował na miejscu sześciu strajkujących górników, a trzech kolejnych śmiertelnie ranił (umrą w szpitalach). Rannych zostało 23 innych górników (nie licząc zatrutych gazem). Masakra przesądziła o zakończeniu strajku w tej kopalni.

do góry