Nawigacja

Aktualności

IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza "Kima" – eliminacje wojewódzkie – Szczecin, 16 września 2019

Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

Patron festiwalu: Henryk Rasiewicz "Kim"

Postać patrona Festiwalu nie jest przypadkowa, Henryk Rasiewicz KIM był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami Brygady kpt. Gracjana Froga SZCZERBCA, przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób. Jest on bowiem autorem wielu pieśni partyzanckich.

Teksty stworzone przez Henryka Rasiewicza, szybko stawały się popularne w innych oddziałach Armii Krajowej, tak jak śpiewana na melodię Rozszumiały się wierzby płaczące – Noc zapada nad cichym jeziorem. Przepiękna ballada Na znojną walkę, autorstwa KIMA stała się nawet hymnem całej Kresowej AK.

Stowarzyszenie PASSIONART, Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają dzięci i młodzież  w wieku od 6 do 18 lat, do wzięcia udziału w IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza "Kima".  Festiwal to projekt, który stanowi doskonałe interaktywne narzędzie, zachęcające młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Dla ostatnich żyjących kombatantów - świadków tamtych dni, stanowi spełnienie i doskonałą okazję do przekazania testamentu Polskiego Państwa Podziemnego i etosu Armii Krajowej młodemu pokoleniu. 

Festiwal składa się z dwóch etapów: przesłuchań wojewódzkich oraz eliminacji na szczeblu ogólnopolskim.
Finał III edycji będzie miał miejsce w Krakowie w dniach 16-18 listopad

Eliminacje wojewódzkie w zachodniopomorskim odbędą sie w Szczecinie 16 września 2019 r.  Zgłoszenia  prosimy przesyłać do dnia 31 lipca 2019 r. w formie elektronicznej na adres koordynatora eliminacji wojewódzkich: dr Sebastian Kaniewski, e-mail: sebastian.kaniewski@ipn.gov.pl

 

 

                                                                                                                    

"I szumi stary las, przyjaciel, wierny druh,
Do snu kołysze nas, piosenką budzi nas ze snu.
To dla nas jodeł śpiew

i urok, co w nim tkwi,
Bo wsiąkła w leśny mech

nie jedna kropla naszej krwi.
Nie jedna kropla naszej krwi!"

Henryk Rasiewicz „Kim”

 

 

do góry