Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „U polskich stali granic. w 90. rocznicę powstania Korpusu Ochrony Pogranicza” – Szczecin, 17 września 2019

W 80. rocznicę sowieckiej agresji z 17 września 1939 r. na Polskę odbyła się dyskusja poświęcona przedwojennej formacji granicznej i jej żołnierzom, którzy jako pierwsi przyjęli atak nieprzyjaciela i stanęli do walki w obronie Ojczyzny.

17 września 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 21 odbyła się promocja książki „U polskich stali granic. W 90. rocznicę powstania Korpusu Ochrony Pogranicza” pod redakcją: dr Artura Ochała, Michała Ruczyńskiego i dr Pawła Skubisza. Wydarzeniu towarzyszyła dyskusja  z udziałem redaktorów publikacji dr Artura Ochała i Michała Ruczyńskiego, poświęcona Korpusowi Ochrony Pograniczq i walkom formacji w wojnie obronnej 1939 r. 

W 2019 r. obchodzimy co prawda 95. rocznicę utworzenia KOP jednak publikacja, którą premierowo zaprezentowaliśmy w Szczecinie jest efektem konferencji „U polskich stali granic”, która  dzięki staraniom pracowników Instytutu Pamięci Narodowej oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej w Warszawie odbyła się w 2014 r. w 90. rocznicę utworzenia KOP. Publikacja jest wydaniem pokonferencyjnym. W materiałach znalazły się także dodatkowe opracowania, pomocne czytelnikom poznającym dzieje tej formacji.

Korpus Ochrony Pogranicza (1924–1939) był specjalną formacją wojskową, utworzoną w celu ochrony granicy wschodniej i bezpieczeństwa mieszkańców kresów II Rzeczypospolitej Polskiej. Przez piętnaście lat żołnierze KOP czujnie strzegli i zdecydowanie bronili Polski przed sowiecką dywersją, pospolitym bandytyzmem, litewskimi bojówkami oraz  zwalczali przemyt na granicy wschodniej. We wrześniu 1939 r. oddziały KOP walczyły przeciwko Niemcom na wielu zagrożonych odcinkach frontu zachodniego, a 17 września, podczas sowieckiej agresji, jako pierwsi stali się jej ofiarami​

 • Fot. ze zbiorów A. Ochał
  Fot. ze zbiorów A. Ochał
 • Fot. ze zbiorów A. Ochał
  Fot. ze zbiorów A. Ochał
 • Fot. ze zbiorów A. Ochał
  Fot. ze zbiorów A. Ochał
 • Fot. ze zbiorów A. Ochał
  Fot. ze zbiorów A. Ochał
 • Fot. ze zbiorów A. Ochał
  Fot. ze zbiorów A. Ochał

W trakcie spotkanie premierowo zaprezentowaliśmy broszury popularnonaukowe poświęcone Korpusowi Ochrony Pogranicza oraz wszystkim formacjom granicznym z okresu II Rzeczypospolitej (1918-1939)

                                             

 

do góry