Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia: Józef Mackiewicz świadek zbrodni w Katyniu i Ponarach – Szczecin, 26 stycznia 2023.

 

26 stycznia w Przystanku Historia o godz. 17.00 odbyła się rozmowa z Arkiem Biedrzyckim, reżyserem i scenarzystą filmu "Czarny sufit" oraz  dr hab. Marek Gałęzowski z BEN w Warszawie, pomysłodawca filmu i opiekun merytoryczny.  Tytuł spotkania to: Józef Mackiewicz świadek zbrodni w Katyniu i Ponarach.

 

 

 

 

"Czarny sufit"

Akcja filmu toczy się w Monachium w 1968 roku – w mieszkaniu Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej. Jest zapisem rozmowy z jego wieloletnim korespondencyjnym przyjacielem, Jerzym Giedroyciem, na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego.

Józef Mackiewicz był jednym z pierwszych Polaków – obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego – którzy widzieli zwłoki polskich oficerów w Katyniu. W 1952 roku zeznawał przed specjalną komisją Kongresu USA badającą zbrodnię katyńską. Opublikował setki artykułów wspomnieniowych i komentarzy politycznych. Nie uznawał PRL jako legalnej formy państwowości polskiej. Był nieustannie krytykowany przez część środowisk AK na emigracji za negatywną ocenę polityki KG AK wobec ZSRS podczas wojny oraz za swój nieprzejednany antykomunizm.

Jego książki ukazywały się jedynie nakładem wydawnictw emigracyjnych lub w drugim obiegu (łącznie 51 pozycji).

 

 

 

 

  • 1980x1080
do góry