Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia: Józef Mackiewicz świadek zbrodni w Katyniu i Ponarach – Szczecin, 26 stycznia 2023.

  • 1980x1080

 

26 stycznia w Przystanku Historia o godz. 17.00 odbędzie się rozmowa z Arkiem Biedrzyckim, reżyserem i scenarzystą filmu "Czarny sufit" . W rozmowie być może będzie też uczestniczył pomysłodawca filmu i opiekun merytoryczny dr hab. Marek Gałęzowski z BEN w Warszawie.  tytuł odcinka.

 

Spotkanie będzie dotyczyła postaci Józefa Mackiewicza a przede wszystkim filmu o nim, którego premiera w Szczecinie odbędzie się 31 stycznia 2023 r. w kinie Pionier.

31.01. - godz. 10.00 seans i prelekcja Mateusza Lipko dla szkół (sala czerwona)

31.01. - godz. 18.00 seans dla dorosłych (sala Kiniarnia).

 

26 stycznia w trakcie spotkania w Przystanku Historia o godz. 17.00 będą rozdawane bezpłatne wejściówki na seans na godz. 18.00.

 

"Czarny sufit"

Akcja filmu toczy się w Monachium w 1968 roku – w mieszkaniu Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej. Jest zapisem rozmowy z jego wieloletnim korespondencyjnym przyjacielem, Jerzym Giedroyciem, na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego.

Józef Mackiewicz był jednym z pierwszych Polaków – obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego – którzy widzieli zwłoki polskich oficerów w Katyniu. W 1952 roku zeznawał przed specjalną komisją Kongresu USA badającą zbrodnię katyńską. Opublikował setki artykułów wspomnieniowych i komentarzy politycznych. Nie uznawał PRL jako legalnej formy państwowości polskiej. Był nieustannie krytykowany przez część środowisk AK na emigracji za negatywną ocenę polityki KG AK wobec ZSRS podczas wojny oraz za swój nieprzejednany antykomunizm.

Jego książki ukazywały się jedynie nakładem wydawnictw emigracyjnych lub w drugim obiegu (łącznie 51 pozycji).

 

Tym filmem rozpoczynamy pokazy filmów historycznych w kinie Pionier i kinie Zamek zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Kolejne filmy to "Matusia" (premiera w 24 marca) oraz "Na zawsze melomani" o jazzie. 

 

 

 

 

do góry