Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego – Złocieniec, 5 grudnia 2022

W 155. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu miało miejsce odsłonięcie pomnika Marszałka.

5 grudnia o godz. 11.00, w 155. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego miało miejsce odsłonięcie pomnika Marszałka. Uroczystość odbyła się się na terenie jednostki wojskowej 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka J. Piłsudskiego w Złocieńcu, której Piłsudski patronuje od 17 lipca 1996 r. 

Kiedy Polska obroniła swoją niepodległość, kiedy państwo zostało odbudowane, Józef Piłsudski był głęboko przekonany że jednym z jej filarów, bardzo mocnym, jest Wojsko Polskie, jest armia polska, której obowiązkiem jest strzec polskiej niepodległości.

Tymi słowami zwrócił się do zebranych gości dr hab. Karol Polejowski, Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie  zwrócił uwagę na wielką odpowiedzialność związaną z posiadaniem przez jednostkę tak znamienitego Patrona:
 
Żołnierze 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów imienia Józefa Piłsudskiego, bierzecie na siebie to dziedzictwo, dziedzictwo Józefa Piłsudskiego, dziedzictwo Armii II Rzeczypospolitej. To dziedzictwo jest wielkim zobowiązaniem, zobowiązaniem któremu na imię Polska.
 
Nawiązując do uroczystości, w której uczestniczyli przedstawicie władz państwowych, wojska, pracownicy Resortu Obrony Narodowej, przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji społecznych, Wiceprezes Polejowski przypomniał, że:
 
Pomnik Józefa Piłsudskiego, który dzisiaj odsłaniamy, jest dowodem naszego szacunku i pamięci dla Marszałka Polski, Naczelnika Rzeczypospolitej, Ojca polskiej Niepodległości.
 

Do  słów Prezesa nawiązała w swojej wypowiedzi Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska:

Wokół pomników tworzy się życie danego narodu, bo nie ma narodu, który nie szanuje swojej pamięci. Taki naród nie ma przyszłości.
Na zakończenie, wybranym uczestnikom uroczystości wręczone zostały miniatury odsłoniętego pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 
Ten wykonany z brązu, posadowiony na granitowym postumencie monument powstał dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej. Autorką popiersia jest dr hab. Monika Szpener – prof. ZUT, artystka rzeźbiarka i pracownica naukowo dydaktyczna Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na kierunku Wzornictwo, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.
 
Pomnik ten jest wyjątkowy w swoim rodzaju. Aby jak najdokładniej odwzorować mundur Marszałka, analizowano fotografie, zapoznano się z zachowanymi w zbiorach muzealnych mundurami. Specjalnie na tę okazję pracownicy OBUWiM wypożyczyli wierną replikę munduru oraz zostały wykorzystane, jako wzór emblematy orderów i odznaczeń wraz z wstęgą, okuciami i specjalnymi oryginalnymi zawieszkami wzoru francuskiego. Dzięki tym artefaktom rzeźbiarka mogła nadać swojej pracy oryginalny i niepowtarzalny wygląd. W porozumieniu z wykonawcą zastosowano szereg rozwiązań, które z uwagi na miejsce i formę ekspozycji pozwalają na pewne ułożenie cieni padającego światła, co nadaje wyjątkowej plastyczności i pomaga w odbiorze tego dzieła. Postument pomnika wraz otoczeniem, które obejmowało nasadzenia roślin oddających charakter tego miejsca zostało zaprojektowane w OBUWiM w Szczecinie w porozumieniu z 16 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym.

 

do góry