Nawigacja

Aktualności

Mieszkańcy Szczecina pożegnali płk Danutę Szyksznian ps. Sarenka – Szczecin 9 grudnia 2022

"Sarence" w ostatniej ziemskiej drodze do Pana towarzyszyły setki szczecinian.

9 grudnia odbył się pogrzeb wileńskiej łączniczki AK płk Danuty Szyksznian-Ossowskiej ps „Sarenka”.

 ramienia Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie towarzyszyli „Sarence” przedstawiciele z Naczelnik OBEN Anną Zarzycką oraz Zastępcą Naczelnika OBL Szymonem Nowackim na czele.

W uroczystości uczestniczyli miedzy innymi Wicewojewoda Zachodniopomorski Mateusz Wagemann, Poseł na sejm - Leszek Dobrzyński,      Sejm RP,  zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych Ministerstwa Edukacji i Nauki orazPiotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecina.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. żałobną w Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, celebrowaną przez Arcybiskupa Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego Andrzeja Dzięgę.

Na początku Eucharystii od Prezydenta RP Andrzeja Dudy rodzinie Danuty Szyksznian zostało przekazane pośmiertne odznaczenie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Przez Ministra Obrony Narodowe Mariusza Błaszczaka „Sarenka” została mianowana pośmiertnie na stopień pułkownika.

O godzinie 12 spod głównej bramy Cmentarza Centralnego w Szczecinie wyruszył uroczysty kondukt pogrzebowy przy honorowej asyście Wojska Polskiego i orkiestry 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Płk Danuta Szyksznian ps. Sarenka spoczęła w kwaterze kombatanckiej w pobliżu drugiej bramy cmentarza.

Płk Danuta Szyksznian ps. „Sarenka” z d. Janiczak przyszła na świat 7 czerwca 1925 r. Ze względu na zaangażowanie rodziców, z konspiracją była związana od najmłodszych lat.

 

Od 1940 r. była łączniczką w Okręgu Wileńskim ZWZ-AK, gdzie zajmowała się przerzutem dokumentów, rozkazów, broni, benzyny. Uczestniczyła w Operacji „Ostra Brama” w Wilnie.

W 1944 r. została osadzona w więzieniu NKGB, w którym była przesłuchiwana i poddawana torturom. Została skazana na 10 lat łagrów, jednak ze względu na zły stan zdrowia na wolność wyszła w 1945 r.

Powojenne życie związała z Pomorzem Zachodnim. Za swoją konspiracyjną przeszłość była szykanowana. Nie zaprzestała jednak działalności związanej z Kresami i Armią Krajową. Była współzałożycielką szczecińskiego Klubu Żołnierzy Kresowych AK oraz honorową Prezes Zarządu Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy AK.

 

Płk Danuta Szyksznian-Ossowska, ps. Sarenka, wcześniej Szarotka, zmarła 1 grudnia br. w wieku 97 lat.

do góry