Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości – Szczecin, Gorzów Wielkopolski 11 listopada 2022

104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości przedstawiciele szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej uczcili w Szczecinie oraz w Gorzowie Wielkopolskim.

Wojewódzkie obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w Szczecinie na Wałach Chrobrego o godz. 12.00.

Uroczystość rozpoczęła odprawa wart, na maszt została podniesiona flaga państwowa i odśpiewano hymn.

Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki przywołał  podczas swojego przemówienia słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego:

"Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym".

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe oraz medale.

Na zakończenie został odczytany Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową.

Szczeciński Oddział IPN reprezentowany był przez Dyrektora dr. Pawła Skubisza.

 

Również w południe  rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gorzowie Wielkopolskim. W imieniu Dyrektora szczecińskiego Oddziału pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego kwiaty złożył dr hab. Sebastian Ligarski, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych.

 

Miejskie uroczystości w Szczecinie związane ze 104. rocznicą odzyskania Niepodległości odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestniczyła w nich wicedyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Kinga Macierzyńska.

 

Tuż przed rozpoczęciem wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, Anna Zarzycka, p.o. Naczelnika Oddziałowego  Biura Edukacji Narodowej  wraz z Pawłem Malinowskim, Prezesem Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oficjalnie rozpoczęli Szczeciński Niepodległościowy Rajd Rowerowy.

Przed startem Paweł Malinowski przypomniał, że klub od wielu lat organizuje Rajd Niepodległościowy. Zwrócił uwagę, że jednym z elementów klubowego stroju jest Godło.

„Dlatego Święto Niepodległości tym bardziej jest takim momentem, kiedy spotykamy się po to żeby pokazać dumę z tego, że jesteśmy Polakami (…) Wspólnym przejazdem przez Szczecin manifestujemy nasze przywiązanie do tradycji niepodległościowych. Cieszymy się ogromnie, że w tym roku partnerem wydarzenia został Instytut Pamięci Narodowej”. 

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada na pamiątkę przekazania Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną dowództwa nad formowanym Wojskiem Polskim. 14 listopada przekazała ona Piłsudskiemu również władzę zwierzchnią w Królestwie Polskim, którą miał dzierżyć do momentu powołania rządu narodowego. Od 22 listopada 1918 r. do 11 grudnia 1922 r. pełnił funkcję Tymczasowego Naczelnika Państwa.

do góry