Nawigacja

Aktualności

Hołd dla rotmistrza Witolda Pileckiego. 74 rocznica zamordowania „Ochotnika do Auschwitz”– Szczecin, 25 maja 2022

W pięciu miejscowościach północno-zachodniej Polski przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oddali hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 74 laty w mokotowskim więzieniu. O 21.30 – w godzinę śmierci bohatera niezłomnego – w miejscach upamiętnienia Rotmistrza zapłonęły znicze pamięci.

25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie o godz. 21.30 z rozkazu władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowany został rtm. Witold Pilecki. Oficer ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, aby zdobyć informacje o piekle stworzonym na ziemi przez Niemców. Po ucieczce z obozu walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, w czasie śledztwa poddawany torturom, wreszcie skazany na karę śmierci.

 

74 lata po wykonaniu wyroku, w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, w całej Polsce zapłonęły znicze w hołdzie dla tego wielkiego polskiego bohatera i patrioty. Na terenie objętym działalnością Oddziału IPN w Szczecinie uroczystości zorganizowano w Gorzowie Wielkopolskim, Gryfinie, Koszalinie, Połczynie-Zdroju i Szczecinie.

 

Główne uroczystości tym razem odbyły się na terenie Technikum Ekonomicznego im. rtm. Witolda Pileckiego w Szczecinie. Wśród oddających hołd rotmistrzowi znaleźli się m.in. wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, zachodniopomorski kurator oświaty Magdalena Zaręba-Kulesza, reprezentujący 12 Dywizję Zmechanizowaną płk Michał Kuraczyk, a także władze i uczniowie szkoły oraz mieszkańcy miasta i regionu. Oddział IPN w Szczecinie reprezentował dr hab. Sebastian Ligarski – naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Szczecinie. Modlitwę w intencji śp. Witolda Pileckiego odmówił ks. kpt. dr Stanisław Pawłowski, proboszcz rzymskokatolickiej parafii wojskowej pw. św. Wojciecha w Szczecinie.

 

Pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego w Gorzowie Wielkopolskim znicze zapalili: dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz oraz Jarosław Palicki pracownika Delegatury IPN w Gorzowie Wielkopolskim.

 

 

W Gryfinie, pod muralem poświęconym pamięci rtm. Witolda Pileckiego hołd oddał Robert Osiński – prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.

 

W Koszalinie, pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego oraz na jego symbolicznym grobie w miejscu spoczynku śp. Marii Pileckiej, siostry zamordowanego, znicze zapalili: Szymon Nowacki – zastępca naczelnika Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Szczecinie oraz Rafał Semołonik – pracownik Delegatury IPN w Koszalinie.

 

Pod tablicą upamiętniającą rtm. Witolda Pileckiego w Połczynie-Zdroju znicze zostały zapalone przez Tomasza Dźwigała – naczelnika Oddziałowego Archiwum w Szczecinie.

do góry