Nawigacja

Aktualności

Rocznica zamordowania rtm. Witolda Pileckiego – Gorzów Wielkopolski, Gryfino, Koszalin, Połczyn Zdrój, Szczecin 25.05.2022

W 74 rocznicę zamordowania rtm. Witolda Pileckiego w całej Polsce, o godzinie 21.30, zapłoną znicze w hołdzie dla wielkiego Polaka- patrioty i bohatera, który został haniebnie zamordowany przez władze komunistyczne.

  • pilecki_2022_1a

Zobaczyć własnymi oczami piekło stworzone na ziemi. Tego zadania podjął się rotmistrz Witold Pilecki. Dobrowolnie trafił do Auschwitz aby wewnątrz obozu koncentracyjnego zorganizować ruch oporu i pomóc w ucieczce przetrzymywanym członkom Tajnej Armii Polskiej, której był współorganizatorem. To dzięki jego materiałom wywiadowczym, przekazywanym poza mury obozu świat dowiedział się o koszmarze, jakim niemieccy oprawcy zgotowali więźniom KL Auschwitz.

Po wojnie piekło zgotowali rotmistrzowi Pileckiemu komuniści. Aresztowany 8 maja 1947 r. został oskarżony m.in. o posiadanie broni, przygotowywanie zamachów zbrojnych oraz posługiwanie się nielegalnymi dokumentami. Po brutalnym śledztwie, niewyobrażalnie umęczony przez komunistycznych katów, 3 marca 1948 r. stanął przed sądem. Wyrok w tym pokazowym procesie zapadł 15 marca 1948 r. Skazany na karę śmierci Rotmistrz Witold Pilecki został zamordowany w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 r. o godzinie 21:30.

Na  terenie Oddziału IPN w Szczecinie hołd temu Wielkiemu Patriocie zostanie oddany w sześciu miejscach:

·  Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego w Gorzowie Wielkopolskim 

·  Symboliczny grób Witolda Pileckiego w Koszalinie na cmentarzu komunalnym w Koszalinie przy ul. Gnieźnieńskiej 44, nr kwatery: 45-53, rząd 9, nr grobu 32. Ze względów organizacyjnych znicz zostanie zapalony o godzinie 21.00.

·  Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego w Koszalinie 

·  Technikum Ekonomicznego im. rtm. Witolda Pileckiego w Szczecinie

·  Tablica pamiątkowa poświęcona Witoldowi Pileckiemu w Połczynie-Zdroju 

·  Mural poświęcony Witoldowi Pileckiemu w Gryfinie 

Główne uroczystości w 74. rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego w Szczecinie odbędą  się w Technikum Ekonomicznym im. Rotmistrza Pileckiego. Uroczystość będzie miała oprawę wojskową i zakończy się salwą honorową, w godzinę śmierci Rotmistrza. Wszystkich mieszkańców Szczecina, chcących oddać hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu na uroczystości rozpoczynające się o 20:45 zaprasza Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz, dyrektor Technikum Ekonomicznego im. Rotmistrza Pileckiego w Szczecinie Andrzej Kobylec oraz dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dyr. Dariusz Parylak.

do góry