Nawigacja

Aktualności

IPN przekazał kuratorium oświaty w Szczecinie podręczniki do historii Polski w języku ukraińskim.

W Sali Konferencyjnej Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty przy ul. Wały Chrobrego 4, miała miejsce wspólna konferencja dr. Pawła Skubisza, dyrektora szczecińskiego oddziału IPN oraz  Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy, Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty. Podczas konferencji został zaprezentowany oraz przekazany na ręce Pani Kurator wydany w języku ukraińskim „Przewodnik po historii Polski”. 

Przewodnik po historii Polski, wydany w języku ukraińskim, to napisana przystępnym językiem publikacja opisująca historię Polski od zarania dziejów po czasy nam współczesne. Mieści ponad 150 ilustracji i 20 map. Teksty podkreślają wspólną historię narodów – polskiego i ukraińskiego.

Setki tysięcy dzieci ukraińskich uchodźców, uciekających przed okrucieństwami wojny wywołanej na Ukrainie przez wojska Federacji Rosyjskiej podjęło niedawno naukę w polskich przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Jedną z kluczowych misji Instytutu Pamięci Narodowej jest edukacja historyczna. Obecność w polskich szkołach dzieci i młodzieży z Ukrainy zobowiązuje nas do tego, by uchodźcy poznali historię kraju, który zapewnia im schronienie, poczucie bezpieczeństwa i możliwość kontynuacji nauki.

Dzięki współpracy IPN z Ministerstwem Edukacji i Nauki 8 tys. egzemplarzy przewodnika trafi do kuratoriów oświaty w całej Polsce, które następnie udostępnią go ukraińskim uczniom.

 

 

do góry