Nawigacja

Aktualności

IPN przekazał kuratorom oświaty w Gorzowie podręczniki do historii Polski w języku ukraińskim.

W Sali Konferencyjnej Lubuskiego Kuratorium Oświaty przy ul. Jagiellończyka 10 w Gorzowie Wielkopolskim, miała miejsce wspólna konferencja dr. Pawła Skubisza, dyrektora szczecińskiego oddziału IPN, dr. hab. Rafała Reczka, dyrektora poznańskiego oddziału IPN oraz  Pani Ewy Rawy Lubuskiego Kurator Oświaty.  Podczas konferencji został zaprezentowany oraz przekazany na ręce Pani Kurator wydany w języku ukraińskim „Przewodnik po historii Polski”.  Uczestnicy konferencji następnie udali się do Szkoły Podstawowej nr 6  w Gorzowie Wlkp, gdzie przekazali pierwszy pakiet publikacji. 

Przewodnik po historii Polski, wydany w języku ukraińskim, to napisana przystępnym językiem publikacja opisująca historię Polski od zarania dziejów po czasy nam współczesne. Mieści ponad 150 ilustracji i 20 map. Teksty podkreślają wspólną historię narodów – polskiego i ukraińskiego.

Setki tysięcy dzieci ukraińskich uchodźców, uciekających przed okrucieństwami wojny wywołanej na Ukrainie przez wojska Federacji Rosyjskiej podjęło niedawno naukę w polskich przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Jedną z kluczowych misji Instytutu Pamięci Narodowej jest edukacja historyczna. Obecność w polskich szkołach dzieci i młodzieży z Ukrainy zobowiązuje nas do tego, by uchodźcy poznali historię kraju, który zapewnia im schronienie, poczucie bezpieczeństwa i możliwość kontynuacji nauki.

Dzięki współpracy IPN z Ministerstwem Edukacji i Nauki 8 tys. egzemplarzy przewodnika trafi do kuratoriów oświaty w całej Polsce, które następnie udostępnią go ukraińskim uczniom.

 

 

do góry