Nawigacja

Aktualności

51. rocznica Grudnia 1970 roku

W związku ze zbliżającą się pięćdziesiątą pierwszą rocznicą powstania grudniowego 1970 roku, informujemy Państwa o wydarzeniach organizowanych i współorganizowanych przez szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

  • Grudzień 1970

O szczecińskim Grudniu 70

To, co rozegrało się w Szczecinie w grudniu 1970 r. stanowi jeden z najważniejszych epizodów w powojennej historii miasta. Nie było w tym mieście tak wielkiego wybuchu społecznego niezadowolenia po 1945 roku. Nie chodzi tu jedynie o skalę walk ulicznych pamiętnego 17 grudnia, o ów "krwawy czwartek" i płonący gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Doniosły jest fakt, że szczecińscy robotnicy potrafili swój gniew, skierowany przeciwko władzom lokalnym i centralnym przekuć na konstruktywną samoorganizację. Stworzyli samorząd, który był w stanie w kilka dni de facto kierować życiem miasta. To właśnie było najważniejsze doświadczenie na przyszłość wyniesione z tamtych dni przez mieszkańców Szczecina - świadomość, że w zbiorowej samoorganizacji leży klucz do zwycięstwa nad systemem komunistycznym. Stojąca na straży Służba Bezpieczeństwa również zdawała sobie z tego sprawę. Dlatego też podejmowala rozmaite przedsięwzięcia dezorganizujące i destrukcyjne wobec wszelkich przejawów niezależnego działania.

Uroczyste obchody 51. rocznicy Grudnia '70. 17 grudnia 2021 r. godz. 10:00.

Zapraszamy na uroczyste obchody rocznicy Grudnia 1970 roku.

O godzinie 10:00 odprawiona zosstanie Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. św. Stanisława Kostki, przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 5 w Szczecinie.

Następnie, o godzinie 11:45, przed bramą Stoczni Szczecińskiej, przy ul. Antosiewicza 1, rozpocznie się uroczystość wraz z odegraniem hymnu państwowego, następnie przemówieniami zaproszonych gości, modlitwą Anioł Pański oraz złożeniem kwiatów i wieńców.

Dalsza część uroczystości odbędzie się przed pomnikiem Anioła Wolności na pl. Solidarności o godznie 14:00. Odegrany zostanie hymn "Szczeciński Grudzień", będą okolicznościowe przemówienia, jak również złożenie kwiatów i wieńców.

Upamiętnienie bohaterów Grudnia 1970 na Cmentarzu Centralnym. 16 grudnia 2021 r. godz. 12:00.

16 grudnia o godzinie 12, przy Krzyżu Męczęństwa Narodu Polskiego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie rozpoczniemy uroczyste upamiętnienie Bohaterów Grudnia 70.

Podczas spaceru po Cmentarzu Centralnym nawiedzimy groby Bohaterów Grudnia 1970 roku. Spacer zakończymy przy Krzyżu Żeliwnym, na Cmentarzu.

Na spacer zapraszamy 16 grudnia, o godzinie 12:00.

Uroczystość wręczenia medali i dyskusja w Przystanku Historia. 17 grudnia 2021 r. godz. 16:00

17 grudnia o godzinie 16:00 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie "Przystanek Historia" odbędą się uroczystości rocznicy Grudnia 1970 roku. Podczas uroczystości wręczone zostaną medale Pro Bono Poloniae oraz Pro Patria. Odznaczenia dla uczestników Grudnia '70 w Szczecinie i osób dbających o pamięć, wręczy Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Jan Józef Kasprzyk. 

Bezpośrednio po uroczystości odbędzie się dyskusja na temat "Pamięci o Grudniu 1970 r.". W dyskusji weźmie udział Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski, Minister dr Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, dr Paweł Skubisz.

Dyskusja będzie transmitowana na żywo na stronie facebookowej Oddziału.

Wystawa "Powstanie Grudniowe 1970 roku". 15 grudnia 2021 r. godz. 12:00.

15 grudnia na dziedzińcu wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie uroczyście otworzymy wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "Powstanie Grudniowe 1970". Na otwarcie wystawy zapraszają prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum, oraz dr Karol Nawrocki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa prezentowana będzie do 10 stycznia 2022 r.

do góry