Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – Szczecin, 10 lipca 2021

10 lipca 2021 roku, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, w Szczecinie odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające tamte dramatyczne wydarzenia organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Obchody 78. rocznicy kulminacji Zbrodni Wołyńskiej zainaugurowała msza św. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Szczecinie, odprawiona w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP i ich rodzin. Uczestnicy nabożeństwa przeszli następnie na Cmentarz Centralny pod pomnik „Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich w latach 1939–1947”, gdzie w południe odbyła się główna część obchodów. 

Uroczystość zgromadziła licznie mieszkańców Szczecina, członków organizacji kresowych i kombatanckich. Hołd ofiarom złożył także m.in. wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, poseł Leszek Dobrzyński oraz przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.

Pod pomnikiem uczestnicy wydarzenia wysłuchali okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci i modlili się w intencji ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Podczas uroczystości dokonano poświęcenia i wręczenia sztandaru Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć, a na jej zakończenie zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie delegacje udały się złożyć kwiaty na grobie śp. Jerzego Mużyły, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć w Szczecinie, jednego z inicjatorów powstania pomnika „Pamięci Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich w latach 1939-1947”.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie Krzysztof Męciński oraz naczelnik Oddziałowego Biura Ochrony Anna Zarzycka.

Organizatorem szczecińskich obchodów był Oddział IPN w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć.

Oddział IPN w Szczecinie przygotował znaczek „WOŁYŃ 1943”, upamiętniający ofiary Zbrodni Wołyńskiej. Był on rozdawany 10 lipca uczestnikom obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Znaczek „WOŁYŃ 1943” (fot. Marcin Manowski/IPN Oddział w Szczecinie)

 

Wydarzenia towarzyszące – „Ballada o Wołyniu” w Pyrzycach, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie i Szczecinie

Obok wspomnianych uroczystości odbyły się wydarzenia towarzyszące. Teatr Nie Teraz wystąpił z przedstawieniem Ballada o Wołyniu w reżyserii Tomasz A. Żaka (występują: Monika Szomko, Anna Warchał, Aleksandra Pisz). Jest to pierwsza sztuka, poruszająca temat ludobójstwa na polskiej ludności Kresów Wschodnich. W scenariuszu wykorzystano oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach, stare pieśni oraz wątki z głośnej książki Włodzimierza Odojewskiego Zasypie wszystko, zawieje. Swoją prapremierę miała w 2011 roku.

Sztukę wystawiono:

*8 lipca w Pyrzycach w Pyrzyckim Domu Kultury,

*9 lipca w Gorzowie Wielkopolskim w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska,

*10 lipca w Koszalinie w Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki,

*11 lipca w Szczecinie w Teatrze Lalek Pleciuga.

 Sztuka okazała się frekwencyjnym sukcesem.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem spektaklu głos zabierali przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie pokrótce opowiadając o kontekście historycznym i rocznicowym.

do góry