Nawigacja

Aktualności

„Ballada o Wołyniu” – Pyrzyce, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Szczecin, 8–11 lipca 2021

Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obok głównych uroczystości w sobotę, 10 lipca, składały się również wydarzenia towarzyszące: występy Teatru Nie Teraz ze sztuką „Ballada o Wołyniu” w Pyrzycach, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie i Szczecinie. Ich organizatorem był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Ballada o Wołyniu w reżyserii Tomasza A. Żaka jest pierwszą sztuką, poruszającą temat ludobójstwa na polskiej ludności Kresów Wschodnich. W scenariuszu wykorzystano oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach, stare pieśni oraz wątki z głośnej książki Włodzimierza Odojewskiego Zasypie wszystko, zawieje. Swoją prapremierę miała w 2011 roku.

8 lipca w Pyrzycach w Pyrzyckim Domu Kultura odbyło się jubileuszowe, 100. wystawienie tej sztuki. Przed samym występem głos zabrali Tomasz A. Żak, reżyser Ballady o Wołyniu , i Marzena Podzińska, burmistrz Pyrzyc. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował dr Sebastian Kaniewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

9 lipca zespół wystawił sztukę w Gorzowie Wielkopolskim w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska. Do tematyki przedstawienia, opowiadając krótko o kontekście historycznym i rocznicowym, wprowadził dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

10 lipca Teatr Nie Teraz wystąpił w Koszalinie w Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki, gdzie widzów w problematykę sztuki wprowadzili pracownicy Oddziału IPN w Szczecinie: Anna Zarzycka, naczelnik Biura Ochrony, i dr Sebastian Kaniewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

11 lipca Balladę o Wołyniu można było obejrzeć w w Szczecinie w Teatrze Lalek Pleciuga, gdzie z kolei przemawiali dr Paweł Skubisz i Tomasz A. Żak.

Sztuka okazała się frekwencyjnym sukcesem. Widzowie chwalili grę aktorską (w spektaklu wystąpiły: Monika Szomko, Anna Warchał, Aleksandra Pisz) i oszczędne środki formalne, jednak przede wszystkim wrażenie wywierała sama treść. Wykorzystanie oryginalnych świadectw Zbrodni Wołyńskiej pozwalało zrozumieć skalę i okrucieństwo zdarzeń sprzed niespełna ośmiu dekad. Zwykle po zakończeniu spektaklu publiczność zostawała dłuższy czas na miejscach, pozostając pod wrażeniem i wspomnianych relacji, i ich interpretacji.

do góry