Nawigacja

Aktualności

Salon Książki Biograficznej: Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty – Szczecin, 29 kwietnia 2021

Zapraszamy na spotkanie z dr. Tomaszem Kurpierzem, autorem książki poświęconej Henrykowi Sławikowi – powstańcowi śląskiemu, działaczowi socjalistycznemu i opiekunowi polskich uchodźców na Węgrzech w czasie II wojny światowej. Dzięki jego ofiarnej pracy uratowanych zostało tysiące osób, w tym wielu polskich Żydów. Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Rembacka

  • 1280x720

W czwartek 29 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy na fanpage @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL na spotkanie online w ramach cyklu Salon Książki Biograficznej: „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty". Gościem dr Katarzyny Rembackiej będzie dr Tomasz Kurpierz autor publikacji.

 

Retransmisja

 

 

 

Zapowiedź transmisji

 

 

Henryk Sławik przebył długą drogę od wiejskiej chaty na Górnym Śląsku do gabinetów węgierskiego ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Budapeszcie. W okresie międzywojennym był powstańcem śląskim, dziennikarzem, politykiem Polskiej Partii Socjalistycznej, a przede wszystkim społecznikiem, ideowym socjalistą i antykomunistą, walczącym o prawa najuboższych. W czasie II wojny światowej, na terenie Węgier, znakomicie zorganizował jawną i tajną opiekę nad rzeszą wojennych uciekinierów ratując im życie. Zapłacił za to najwyższą cenę. W 1990 roku został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

 

  • henryk slawik
    henryk slawik

 WIĘCEJ O KSIĄŻCE 

 KUP ONLINE

do góry