Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy IPN „Tu rodziła się »Solidarność«” – Police, 28 kwietnia 2021

40-lecie narodzin NSZZ „Solidarność” było jednym z najważniejszych rocznicowych wydarzeń w 2020 roku. Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem „Tu rodziła się Solidarność” prowadził szereg działań edukacyjnych, a ich owocem była wystawa o tym samym tytule prezentowana w 53 polskich miastach. Zarówno tych dużych, jak Szczecin, ale również mniejszych miejscowościach, gdzie latem 1980 r. powiał duch Polski niepokornej. Dzięki naszym działaniom przypomnieliśmy, ale i odkryliśmy bohaterów tamtego czasów. W 2021 r. wystawa doczekała się kolejnych odsłon i odwiedzi kolejne miasta – w tym Police.

Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie przygotował drugą edycję wystawy „Tu rodziła się »Solidarność«”. 

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych. Prezentacja przygotowana przez Oddział w Szczecinie odnosi się do początków „Solidarności” w Gorzowie Wielkopolskim, Kołobrzegu, Policach oraz  Trzebiatowie.

Teksty ekspozycji są prezentowane w języku polskim i angielskim. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska „Solidarność” mają udział miliony -najczęściej- anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.

Podczas otwarcia wystawy, w rygorze obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemicznego, obecni byli: dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Skubisz, burmistrz Polic Władysław Diakun, Andzrzej Łuc i Janusz Jagielski z Zarządu Morskiego Portu Police  oraz p.o. naczelnika Biura Edukacji Narodowej w Szczecinie – dr Sebastian Kaniewski.

Koordynatorem wystawy i autorem regionalnej odsłony jest Mateusz Lipko z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Szczecinie. 

Wystawa będzie prezentowana do 21 maja 2021r. na Skwerze Jana Pawła II w Policach.

Zapraszamy do indywidualnego zwiedzania wystawy.

do góry