Nawigacja

Komunikaty

Komunikat Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie: Byli funkcjonariusze Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej oskarżeni o pobicie uczestnika manifestacji ulicznej w Szczecinie

Karolina Błaszczak
Data publikacji 02.11.2023

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie wniósł do Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej, którzy w dniu 15 września 1982 roku w Szczecinie wzięli udział w pobiciu Stanisława M., zatrzymanego w związku z manifestacją uliczną przeciwko bezprawiu stanu wojennego.

Z ustaleń poczynionych w śledztwie wynikało, że Stanisław M. został zatrzymany przez oskarżonych w dniu 15 września 1982 roku około godz. 21.00 na Placu Zwycięstwa w Szczecinie, w związku z podejrzeniem udziału w odbywającej się tam demonstracji ulicznej.

W trakcie legitymowania jeden z funkcjonariuszy ZOMO zadał Stanisławowi M. uderzenie ręką w twarz, po czym  trzej funkcjonariusze obezwładnili  pokrzywdzonego, a następnie w czasie prowadzenia do zaparkowanego nieopodal radiowozu milicyjnego zadawali uderzenia pięściami w głowę. Po osadzeniu w radiowozie,  funkcjonariusze kilkakrotnie uderzyli zatrzymanego pałką milicyjną w twarz i głowę, narażając go na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia i spowodowali obrażenia ciała w postaci licznych zasinień twarzy.  

 Przeprowadzone w tej sprawie śledztwo wykazało, że działania oskarżonych podjęte wobec Stanisława M. wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, w postaci poważnej represji motywowanej względami politycznymi wobec osoby o poglądach krytycznych do ówczesnej władzy.

Czyn zarzucony oskarżonym jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3.

 

Naczelnik
Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko
Narodowi Polskiemu w Szczecinie
prok. Marek Rabiega

Szczecin, 2 listopada 2023 roku

 

do góry