Nawigacja

Aktualności

75. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück. Historia i Pamięć. Premiera broszury i dyskusja online – Szczecin, 30 kwietnia 2020

Siedemdziesiąt pięć lat temu, dobiegła końca gehenna więźniarek i więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Historia tego miejsca to z jednej strony przykład trudnego do zrozumienia uprzedmiotowienia, a może nawet upodlenia drugiego człowieka, z drugiej jednak świadectwo zwycięstwa wartości, które zostało odniesione w niezwykle trudnych warunkach.

Najważniejsze aspekty historii KL Ravensbrück oraz bolesną historię tego miejsca przedstawimy w  najnowszej broszurze popularnonaukowej „Ravensbrück. Historia nie do zapomnienia. Perspektywa polska” autorstwa dr. Zbigniewa Stanucha z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. Począwszy od prezentacji władz obozu, stopniowo czytelnik będzie miał okazję zgłębić treści dotyczące m. in. transportów, warunków życia, stosowanych kar, niewolniczej pracy, doświadczalnych operacji, procesów załogi KL Ravensbrück. Zwieńczeniem prezentowanej historii jest Testament „królików” Ravensbrückich. Broszura do pobrania na stronie internetowej szczecin.ipn.gov.pl. 

Broszura „Ravensbrück. Historia nie do zapomnienia. Perspektywa polska”

do pobrania

Premierze broszury będzie towarzyszyła dyskusja online 75. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück. Historia i Pamięć z udziałem dr. Zbigniewa Stanucha i dr. Wojciecha Wicherta z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. Na łączach internetowych  w Koszalinie będzie z kolei prok. Krzysztof Bukowski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie - Delegatura w Koszalinie. Moderatorem dyskusji będzie red. Agata Rokicka.

Premiera dyskusji już w czwartek 30 kwietnia 2020 r. o godz. 18.00 na fanpage @IPN.Szczecin na Facebooku oraz na kanale YouTube IPNtvPL. 

W Ravensbrück utworzono w 1939 roku największy obóz koncentracyjny dla kobiet. Szacuje się, że w okresie do 1945 roku trafiło ich tam 132 tys. W tym gronie znajdowało się 40 tys. Polek. Ponad siedemdziesiąt z nich poddano brutalnym operacjom doświadczalnym.  W 1941 roku założono także obóz dla mężczyzn. Do końca trwania wojny trafiło do niego 20 tys. więźniów, w tym ponad 6 tys. Polaków.

 • Więźniarki przy załadowaniu wagonu, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1699)
  Więźniarki przy załadowaniu wagonu, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1699)
 • Widok obozu barakowego z rzędami baraków 1 i 2 obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück na ul. Lagerstraße 1; z przodu dach skrzydła garażowego, za nim kominy kuchni więźniarskiej, ok. 1940 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1642)
  Widok obozu barakowego z rzędami baraków 1 i 2 obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück na ul. Lagerstraße 1; z przodu dach skrzydła garażowego, za nim kominy kuchni więźniarskiej, ok. 1940 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1642)
 • Heinrich Himmler, Max Koegel i inni oficerowie oraz przełożona nadzorczyń (Oberaufseherin) Johanna Langefeld przechodzą obok nadzorczyń, które witając gości, ustawiły się przy froncie skrzydła, gdzie znajdowały się łaźnie i kuchnia obozowa ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1624)
  Heinrich Himmler, Max Koegel i inni oficerowie oraz przełożona nadzorczyń (Oberaufseherin) Johanna Langefeld przechodzą obok nadzorczyń, które witając gości, ustawiły się przy froncie skrzydła, gdzie znajdowały się łaźnie i kuchnia obozowa ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1624)
 • Budynek komendantury i administracji obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück, ok. 1940 r. (siedziba wydziałów: komendant i jego adjutanci, Wydział Polityczny, lekarz obozowy, stanowisko cenzury poczty i apteka. Przed komendanturą pracują więźniarki. Za nią widać wartownię i skrzydło garażowe obozu (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1634)
  Budynek komendantury i administracji obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück, ok. 1940 r. (siedziba wydziałów: komendant i jego adjutanci, Wydział Polityczny, lekarz obozowy, stanowisko cenzury poczty i apteka. Przed komendanturą pracują więźniarki. Za nią widać wartownię i skrzydło garażowe obozu (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1634)
 • Pomieszczenie ambulatoryjne w rewirze dla chorych, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1658)
  Pomieszczenie ambulatoryjne w rewirze dla chorych, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1658)
 • Praca więźniarek przy tworzeniu mat z trzciny wykonywana pod kontrolą nadzorczyni, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1688)
  Praca więźniarek przy tworzeniu mat z trzciny wykonywana pod kontrolą nadzorczyni, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1688)

 

do góry