Nawigacja

Aktualności

Uroczystość upamiętniająca mjr. Rudolfa Majewskiego dowódcę 25. Pułku Piechoty AK – Pszczew, 14 lutego 2020

14 lutego 2020 r., w 78. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w Pszczewie  odbyła się uroczystość upamiętniająca mjr. Rudolfa Majewskiego podczas której odsłonięto tablicę pamiątkową. Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Magdaleny poświęcona majorowi Rudolfowi Majewskiemu, którą koncelebrowali ks. proboszcz Stanisław Klicha i ks. płk Marek Kwieciński, kapelan 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Po mszy świętej, na terenie parku, przy kościele w asyście pocztów sztandarowych oraz delegacji 17 Brygady Zmechanizowanej nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej mjr. Rudolfa Majewskiego, ps. „Leśniak” dowódcy 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, który w 1945 roku osiedlił się w Pszczewie. W 1946 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu we Wronkach, po pokazowym procesie politycznym przed Wojskowym Sądem  Rejonowym w Poznaniu.  Zmarła 5 stycznia 1949 r. w więzieniu we Wronkach w niewyjaśnionych okolicznościach. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władzy województwa lubuskiego i władzy samorządowej, wojska oraz lokalnych organizacji społecznych. Wśród zaproszonych gości byli, między innymi:

płk Grzegorz Kaliciak – dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej 

Jacek Pawłowicz – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Dyrektora Oddziału IPN w Szczecinie reprezentował naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Oddział w Szczecinie Krzysztof Męciński. 
Tablica pamiątkowa została zaprojektowana przez pracowników OBUWIM w Szczecinie oraz sfinansowana przez Oddział IPN w Szczecinie 

Organizatorem wydarzenia była Fundacja na Rzecz Polsko – Niemieckiego Sąsiedztwa wspólnie ze Stowarzyszeniem z Pogranicza. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz oraz Starosta Powiatu Międzyrzeckiego Agnieszka Olender.

 

 

do góry