Nawigacja

Aktualności

Salon Książki Biograficznej Michał Danielewicz, Ford. Reżyser – Szczecin, 4 lutego 2020 r.

4 lutego 2020 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie odbyło się spotkanie z Michałem Danielewiczem, który przybliżył kulisy powstania niezwykłej opowieści. Jej bohaterem był Aleksander Ford, twórca nagrodzonej w Cannes „Piątki z ulicy Barskiej” i widowiskowej magaprodukcji „Krzyżacy”. Spotkanie poprowadziła dr Katarzyna Rembacka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie.

4 lutego 2020 r. w  Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie odbyło się spotkanie z Michałem Danielewiczem, który przybliżył kulisy powstania niezwykłej opowieści. Jej bohaterem był Aleksander Ford, twórca nagrodzonej w Cannes „Piątki z ulicy Barskiej” i widowiskowej magaprodukcji „Krzyżacy”. Spotkanie poprowadziła dr Katarzyna Rembacka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie.

Obraz człowieka wyłaniający się z dostępnych przekazów i wspomnień daleki jest od jednoznaczności. Komunista w mercedesie. Pamiętliwy satrapa, który wchodząc na plan filmowy każdego członka ekipy wita serdecznym uściskiem dłoni. Twórca chętnie korzystający z politycznych koneksji, którego Polański wspomina jako „niebywale kompetentnego filmowca”. W swych filmach nieraz podważa narodowe mity, ale potrafi je też podsycać. W swym środowisku budzi przeważnie niechęć. Kiedy w marcu ’68 staje się głównym celem ataków w świecie filmowym, nikt nie staje w jego obronie.

do góry