Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości – Szczecin, Londyn, 11 listopada 2019

11 listopada 2019 r. w Szczecinie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w których uczestniczył dyrektor Oddziału IPN dr Paweł Skubisz. Edukatorzy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie uczestniczyli również w Obchodach Narodowego Święta Niepodległości Polski w Londynie.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Szczecinie 11 listopada o godz. 12.00 miała miejsce uroczystość patriotyczna przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Szarych Szeregów. Odśpiewano Hymn Polski, a także „Rotę”, której śpiew poprowadzili członkowie męskiego zespołu wokalnego Baltic Singers. Odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Na koniec przedstawiciele władz, instytucji państwowych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz stowarzyszeń pozarządowych złożyli kwiaty pod popiersiem Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Szarych Szeregów. Po uroczystościach złożono również kwiaty pod głazem pamiątkowym po przeciwległej stronie placu, który upamiętnia harcerzy Szarych Szeregów.

Kwiaty w imieniu szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej złożyła delegacja w składzie: dr Paweł Skubisz - dyrektor Oddziału, Krzysztof Męciński - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz Szymon Nowacki - zastępca naczelnika Oddziałowego Biura Lustracyjnego.

9-10 listopada 2019  – Obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski w Londynie  

10 listopada w sali głównej w Ognisku Polskim w Londynie odbył się wernisaż wystawy „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o niepodległość”, którą przygotowali pracownicy Oddziału IPN w Szczecinie. Prezentację wystawy poprzedził wykład wprowadzający pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie: Mateusza Lipko i dr Zofii Fenrych. Organizatorem spotkania byli: Polska Wspólnota w Wielkiej Brytanii, Przystanek Historia IPN Londyn, Ognisko Polskie w Londynie oraz Oddziały IPN w Szczecinie i Gdańsku. 

9 listopada w ramach Przystanku Historia w Londynie edukatorzy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko przeprowadzili warsztaty edukacyjne „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o niepodległość” w Polskiej Szkole Przedmiotów Ojczystych im. Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

 

do góry