Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – Szczecin, 11 lipca 2019

W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku.

11 lipca 2019 r. na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie przed Pomnikiem Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947 odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 

Uroczystość zgromadziła licznie mieszkańców Szczecina, członków organizacji kresowych i kombatanckich, a także przedstawicieli władz: państwowych w osobie pana Marka Subocza Wicewojewody Zachodniopomorskiego, pana Sylwestra Chruszcza posła na Sejm RP, przedstawicieli Rady Miasta Szczecin z panią przewodniczącą Renatą Łażewską oraz służb mundurowych.

Modlitwę ekumeniczną za pomordowanych odmówili: ks. prałat dr Aleksander Ziejewski oraz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej pan Mikołaj Rozen.

 

W trakcie swojego przemówienia Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz zwracał uwagę, że: „Nie możemy budować naszych wspólnych, polsko-ukraińskich relacji na kłamstwach i półprawdach. Na gloryfikowaniu zbrodniarzy i milczeniu o bestialskich, nieludzkich mordach dokonanych na naszych rodakach, a których szczątków nikt dotychczas godnie nie pochował, czy milczeniu o ukraińskich sprawiedliwych. Upominamy się o możliwość, zgodnego z historią, upamiętnienia miejsc męczeństwa i dotychczasowego spoczynku Polaków. My dziś pamiętając o naszych przodkach, nie obwiniamy narodów, ale wskazujemy na winnych, zarówno ludzi, ideologie jak i zbrodnicze systemy.”

Organizatorem uroczystości był Oddział IPN w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć.
Za jej prawidłowy przebieg odpowiadali pracownicy Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie

 

Badacze obliczają, iż tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy św. i nabożeństw. Powszechnie przyjęło się, że 11 lipca obchodzona jest rocznica zbrodni wołyńskiej. Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku w latach 1943–1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. W wyniku polskich akcji odwetowych zginęło także ok. 10 tys. Ukraińców. Instytut Pamięci Narodowej podejmuje działania, których celem jest wyjaśnianie okoliczności zbrodni przez historyków i prokuratorów, godne upamiętnienie ofiar oraz edukacja na temat zbrodni.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

Polecamy portal edukacyjny
zbrodniawolynska.pl


IPN TV 1943 Zbrodnia Wołyńska – Prawda i Pamięć

Relacja z sympozjum „Wołyń 1943. Pamięć i niepamięć” – Warszawa, 24 sierpnia 2017

 

Wideoczat z historią: Tam słychać ciszę. Wołyń

 

WYBRANE PUBLIKACJE
(więcej na portalu zbrodniawolynska.pl)

 

   
   
   

 

WYSTAWY

Wołyń 1943.
Wołają z grobów, których nie ma

Polacy – Ukraińcy 1943–1945: „antypolska akcja” OUN i UPA Bandery / rzeź wołyńsko-galicyjska w dokumentach ukraińskich

Polacy – Ukraińcy 1939–1947

   
  Wołyń 1943  

 

ZAPROSZENIE

do góry