Nawigacja

Aktualności

Porozumienie o współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie i 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej – Szczecin, 15 stycznia 2024

Porozumienie o współpracy podpisali w siedzibie IPN w Szczecinie dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński i dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Piotr Sulwiński.

Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej już wielokrotnie, niemal od początku istnienia 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierał tę jednostkę. IPN brał udział w wyborze patrona 14 ZBOT, którym został w 2020 roku „Cichociemny”, żołnierz Armii Krajowej, ppłk Stanisław Jerzy Sędziak, ps. „Warta”. Instytut wydał broszurę o patronie Brygady, dzięki której każdy żołnierz może poznać dobrze swojego patrona. Ufundował także tablicę „Warty”, która znajduje się na budynku sztabu jednostki, brał udział także w procesie nadania sztandaru 14 ZBOT.

To porozumienie jest zatem efektem prowadzonych już wspólnych działań, a w jego efekcie będą one już zaraz jeszcze bardziej intensywne

– zapowiedział dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Krzysztof Męciński.

Jeszcze tego samego dnia, pracownicy szczecińskiego IPN poprowadzili zajęcia edukacyjne dla kandydatów na żołnierzy 14 ZBOT. W 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie, gdzie w weekend rozpoczęły się „Ferie z WOT”, nowo wcieleni do jednostki młodzi ludzie (to głównie pełnoletni uczniowie i studenci) zapoznawali się z tradycjami Armii Krajowej, które dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej.

Dyrektor Krzysztof Męciński zaznaczył, że wśród pracowników IPN są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nasza współpraca jest zatem naturalna i jesteśmy dumni, że możemy wspierać Wojska Obrony Terytorialnej

– powiedział.

 

do góry