Nawigacja

Aktualności

Pożegnaliśmy ppłk. Zbigniewa Piaseckiego ps. „Czekolada” – Szczecin, 12 stycznia 2024

8 stycznia 2024 r. w wieku 97 lat, na Wieczną Wartę odszedł ppłk Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada".

W szczecińskiej 

archikatedrze Mszę Świętą pogrzebową odprawił proboszcz parafii katedralnej ks. Dariusz Knapik. Na nabożeństwie zebrali się przedstawiciele służb mundurowych, środowiska patriotyczne, weterani Armii Krajowej, harcerze. Wieniec ku czci ppłk Zbigniewa Piaseckiego złożył dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński. Wojskową asystę honorową wystawiła 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej trzymali zaś żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na trumnie z ciałem śp. ppłk Zbigniewa Piaseckiego położono jego wojskowy, czarny beret oraz oficerską szablę. Obok wystawiono jego odznaczenia, wśród których jest Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Po nabożeństwie kondukt pogrzebowy udał się na Cmentarz Centralny, gdzie w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej odbyła się ceremonia złożenia ciała do grobu. Ppłk Piaseckiego pożegnał wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, 

list od prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dra Karola Nawrockiego odczytał dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Krzysztof Męciński. Prezes Karol Nawrocki przypomniał w nim bohaterski życiorys ppłk Zbigniewa Piaseckiego.

Był prawdziwym bohaterem, dla którego wartości Bóg, Honor i Ojczyzna stały się drogowskazem na całe życie. Odszedł na wieczną wartę, ale pozostanie w naszej pamięci

- napisał dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Będzie nam bardzo brakowało Pana Pułkownika w tym roku, kiedy obchodzimy 80 rocznicę Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”

- dodał dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński.

Kompania honorowa 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oddała salwę honorową, zagrała orkiestra wojskowa. Przyjaciele ppłk Zbigniewa Piaseckiego zadbali o to, by na trumnie znalazła się ziemia z rodzinnych Kresów Wschodnich.

***

Ppłk. Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada" urodził się 27 maja 1927 r. w Warszawie. Młodość spędził na Kresach Wschodnich w Ostrogu nad Horyniem, położonym zaledwie kilka kilometrów od granicy polsko-sowieckiej.

W 1939 r. utracił on rodzinny dom i ojca, którego w wiosną 1940 r. zamordowali Sowieci, W 1941 r. wstąpił do Szarych Szeregów. Służył w Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim.

Po wyjściu z Warszawy dotarł do Gór Świętokrzyskich i dostał przydział do 4 pp Legionów komp. por. "Barabasza".

Z obawy przed represjami władz komunistycznych Piasecki w 1951 r. przyjechał do Szczecina z zamiarem wyjazdu na Zachód. Osiadł jednak na Ziemiach zachodnich. „Szczecin stał się moją drugą ojczyzną. Wsiąkłem w nią z korzeniami. Tutaj poznałem żonę i założyłem rodzinę” - mówił.

Cześć Jego pamięci!

do góry