Nawigacja

Aktualności

Premiera nowego filmu IPN „Wiara’44” – Warszawa, 27 lipca 2023 r.

27 lipca 2023 r. o godz. 18:00 w kinie Muranów w Warszawie (ul. Gen. W. Andersa 5) odbędzie się premiera filmu Instytutu Pamięci Narodowej „Wiara’44” w reżyserii Korka Bojanowskiego. To pierwszy w historii film IPN opowiadający o znaczeniu wiary oraz roli duchownych podczas Powstania Warszawskiego. Bezpłatne bilety na pokaz filmu do odbioru w kasie kina.

 

Film IPN „Wiara’44” to obraz ukazujący pełną poświęcenia posługę duszpasterską podczas Powstania Warszawskiego. Prowadzona niejednokrotnie pod gradem kul, niosła pociechę, wsparcie duchowe, pomagała zwalczać zwątpienie. Ważnym jej elementem było także „krzepienie serc”, podnoszenie na duchu ludności i wojska. Autorzy filmu starali się podkreślić, że obok broni materialnej potrzebna w tym czasie i w tym miejscu była również broń duchowa.  

W ogarniętym walkami mieście posługę kapłańską pełniło bowiem około stu pięćdziesięciu księży katolickich. Odprawiali nabożeństwa na warszawskich podwórkach, w ocalałych kościołach, piwnicach i szpitalach. Udzielali ślubów, chrztów, absolucji zbiorowej żołnierzom i organizowali pogrzeby. Pomagali również w łączeniu rodzin, zabiegali o żywność i lekarstwa.

Premiera filmu Instytutu Pamięci Narodowej „Wiara’44”

W trwającym 30 minut przejmującym dokumencie wyprodukowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN wykorzystano materiały notacyjne z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiego oraz archiwalne fotografie i wideo.

Pierwszemu pokazowi „Wiary’44” towarzyszyć będzie panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: jego reżyser i scenarzysta – Korek Bojanowski, autorka książki „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego” – Marcelina Koprowska, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN – Adam Hlebowicz oraz ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Rozmowę poprowadzi redaktor Jan Pospieszalski.

 

 

  • Premiera (2)
do góry