Nawigacja

Aktualności

Broszury popularnonaukowe w 42. rocznicę wystąpień społecznych podczas stanu wojennego w Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie oraz Szczecinie – do pobrania

31 sierpnia 2022 r., w 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych oraz wystąpień społecznych podczas stanu wojennego w Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie oraz Szczecinie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie przygotował broszury ukazujące opór wobec władz komunistycznych w tym czasie.

  • Bitwy o wolność

31 sierpnia 2022 r., w 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych oraz wystąpień społecznych

podczas stanu wojennego w Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie oraz Szczecinie,

Instytut Pamięci Narodowej Oddizał w Szczecinie przygotował broszury ukazujące opór społeczny wobec władz komunistycznych w tym czasie.

 

 

Białogard. Koszalin. Kołobrzeg. Grudzień 1981 – listopad 1982 - Autor: Przemysław Benken

 

Celem publikacji jest przedstawienie w popularnonaukowej formie przejawów oporu społecznego w województwie koszalińskim w okresie stanu wojennego, organizowanych i kierowanych przez podziemne struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i jego zwolenników.

Zaprezentowano strajk okupacyjny w białogardzkich Zakładach Zespołów Elektronicznych „Unitra-Unitech” w dniach 14–15 grudnia 1981 r., demonstrację pod koszalińską katedrą 1 maja 1982 r. oraz demonstrację z 31 sierpnia 1982 r. na pl. Bojowników PPR (obecnie Rynek Staromiejski) w Koszalinie, brutalnie spacyfikowaną przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Wspomniano też o manifestacji pod kołobrzeską katedrą 10 listopada 1982 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 sierpnia 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim - Autor: Dariusz Aleksander Rymar

 

Demonstracja z 31 sierpnia była najbardziej spektakularnym przejawem działalności opozycyjnej w okresie od wprowadzenia stanu wojennego aż do roku 1989. Z jednej strony ukazała słabość władz i poparcie dla Solidarności, z drugiej jednak strony okazało się, iż aparat przymusu, jakim dysponowały władze, był na tyle silny, iż bez trudu mógł sobie poradzić z jawnymi formami oporu.

Nakładały się na to drakońskie wyroki na uczestników zajść. Spowodowały one zniechęcenie do jawnych form oporu, który od tej pory ograniczał się jedynie do stosunkowo nielicznych osób.

Już w kilkanaście dni po demonstracji – 13 września – znów pod katedrą zebrało się 200–300 osób, które jednak szybko się rozeszły. Opór w regionie gorzowskim był jednak kontynuowany w latach następnych.

 

 

 

To był maj... 1-4 maja 1982 roku w Szczecinie - Autor: Sebastian Ligarski

 

Po zakończeniu II wojny światowej 1 Maja był jednym z głównych świąt celebrowanych przez władze komunistyczne w przeciwieństwie do święta 3 Maja (Konstytucji z 1791 r., a nade wszystko Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski), które zniknęło z kalendarza świąt państwowych w 1951 r.

Nie oznaczało to jednak, że społeczeństwo zapomniało o nim i zaprzestało manifestowania przywiązania do tradycji narodowych, jak również religijnych. Świadczyły o tym demonstracje, do których notorycznie dochodziło w PRL, szczególnie po powstaniu opozycji demokratycznej w 1976 r. Podobnie sytuacja przedstawiała się w okresie stanu wojennego, a jednym z miast, w którym doszło do gwałtownych zamieszek był właśnie Szczecin.

 

 

do góry