Nawigacja

Aktualności

Prezentacja Katalogu Osób Rozpracowywanych – Białogard, 20 października 2022 r.

W czwartek 20 października, o godz. 17:30 w Starostwie Powiatowym w Białogardzie odbyło się spotkanie dla osób rozpracowywanych i prezentacja poświęcona katalogowi osób rozpracowywanych. Organizatorem wydarzenia było Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Szczecinie.

Zebranych gości powitał Szymon Nowacki Zastępca Naczelnika Oddziałowego Biura Lustracyjnego szczecińskego Oddziału IPN.

Następnie dr Zbigniew Stanuch przedstawił w swoim wystąpieniu zasób archiwalny Oddziału IPN w Szczecinie w zakresie źródeł do dziejów Kościoła Katolickiego w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Tomasz Dźwigał Naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Szczecinie omawiał Ustawę o Działaczach Opozycji Antykomunistycznej i Osobach Represjonowanych, zasady przeznawania Krzyża Wolności i Solidarności oraz projekt Archiwum Pełne Pamięci.

Po kilkunastominutowej przerwie Szymon Nowacki zaprezentował Katalog Osób Represjonowanych.

Na sali zasiadło kilkadziesiąt osób rozpracowywanych z powiatu białogardzkiego, wśród których obecna była Regina Laskowska, uczestniczka strajku w zakładach "Unitra-Unitech".

Wśród gości obecni byli między innymi Wiesław Królikowski Przewodniczący NSZZ Solidarność Pobrzeże, Piotr Pakuszto Starosta Powiatu Białogardzkiego oraz Wicestarosta Dominik Kołodziejski.

 

Czym jest Katalog Osób Rozpracowywanych?

Katalog Osób Rozpracowywanych jest jednym z katalogów tematycznych IPN, którego obowiązek publikacji wynika z ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej. Ustawa zobowiązuje Instytut Pamięci narodowej do przygotowywania i publikowania katalogu zawierającego dane osobowe osób, wobec których zachowały się dokumenty świadczące o tym, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały o nich informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, a wobec osób tych nie stwierdzono istnienia dokumentów świadczących, że byli pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub współpracowali z organami bezpieczeństwa państwa.

W katalogu umieszczane są osoby, które działały w latach 1944-1989 na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, a także osoby represjonowane przez komunistyczny reżim, o których informacje zachowały się w zasobie IPN. Publikując ww. katalog IPN chce w ten sposób uhonorować oraz upublicznić świadectwa działalności niepodległościowej jak najszerszej grupy ludzi.

 

Czyje dane mogą zostać umieszczone w Katalogu Osób Rozpracowywanych?

Katalog zawiera dane osób, wobec których zachowały się dokumenty świadczące o tym, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały o nich informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, a jednocześnie wobec osób tych nie stwierdzono istnienia dokumentów świadczących, że były one pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa lub współpracowały z tymi organami.

 

Gdzie IPN poszukuje informacji o fakcie rozpracowywania lub represjach wobec danej osoby?

Podstawą do poszukiwań i opracowania wpisu w katalogu osób "rozpracowywanych" są wyłącznie informacje zawarte w dokumentach przechowywanych w zasobie archiwalnym IPN.

Katalog jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej IPN pod adresem: http://katalog.bip.ipn.gov.pl/

do góry