Nawigacja

Aktualności

Obchody 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 r. – Gorzów Wielkopolski 30 sierpnia 2022.

Na Skwerze Wydarzeń Gorzowskich 31 sierpnia 1982 r. odbyły się uroczyste obchody 40. rocznicy wydarzeń, które rozegrały się w tym mieście w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Demonstracja z 31 sierpnia w Gorzowie Wielkopolskim była najbardziej spektakularnym przejawem działalności opozycyjnej w okresie od wprowadzenia stanu wojennego aż do roku 1989. Regionalna Komisja Wykonawcza NSZZ „Solidarność” od początku sierpnia 1982 r. wzywała do wzięcia udziału w demonstracji w drugą rocznicę podpisania porozumień gdańskich. Władze obawiały się zaplanowanej na 31 sierpnia demonstracji. Niewielka grupa po zakończeniu pracy przez  fabryczną pierwszą zmianę do godz. 17 wzrosła do ok 5 – 8 tys. osób, wypełniając również przyległe ulice, ale nie tamując komunikacji. Manifestacja miała charakter pokojowy, zebrani modlili się, śpiewali pieśni patriotyczne i religijne oraz wznosili okrzyki. Jednak funkcjonariusze milicji zaczęli rozpędzać tłum. Starcia części protestujących z funkcjonariuszami  trwały do późnego wieczora. 

W uroczystości 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 r. wzięli udział m.in. dr Andrzej Duda Prezydent RP, dr Karol Nawrocki Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Piotr Duda przewodniczący NSZZ „Solidarność”, a także parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i instytucji samorządowych, duchowieństwa, wojska i służb mundurowych oraz mieszkańcy Gorzowa.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda w asyście prezesa IPN i innych osobistości odsłonił instalację artystyczną upamiętniającą historyczny zryw gorzowski. 

Inicjatorem powstania upamiętnienia wydarzeń 31 sierpnia 1982 r., w hołdzie pamięci ofiar zbrodniczych działań ZOMO i MO oraz w hołdzie wszystkim bohaterom zrywu „Solidarności” na Skwerze 31 sierpnia 1982 w Gorzowie Wlk. był komitet organizacyjny obchodów Gorzowskiego Sierpnia 1982 r. Główni inicjatorzy: Władysław Dajczak (Wojewoda Lubuski), Jacek Piotr Wójcicki (Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego), Waldemar Rusakiewicz (przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”).

Podczas przemówienia prezydent Duda przypomniał, że między innymi w Gorzowie Wielkopolskim Polacy nauczyli się sprzeciwu - odważnie i bezkompromisowo zaprotestowali przeciwko komunistom, dzięki czemu zyskaliśmy demokrację.

Prezes Nawrocki porównał dojrzałą postawę Polaków podczas sierpniowych zrywów do świadomego dokonania wyboru imienia podczas bierzmowania. Swego rodzaju bierzmowaniem, aktem dla dojrzałości były dla Polski strajki sierpniowe. Dlatego też tym trzecim imieniem naszej ojczyzny jest Solidarność.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod Białym Krzyżem, który 40. lat temu stał się miejscem spotkań i modlitw podczas mszy za Ojczyznę w każdą miesięcznicę wprowadzenia stanu wojennego. 

 

Tego samego dnia, o godz. 12.30. z udziałem dr. Pawła Skubisza Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Władysława Dajczaka Wojewody Lubuskiego odbył się wernisaż wystawy „Bitwa o Wolność”.

 

 

 

 

do góry