Nawigacja

Aktualności

42. rocznica podpisania porozumień sierpniowych oraz rocznice wystąpień społecznych podczas stanu wojennego – Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Szczecin 31 sierpnia 2022

Blisko czterdzieści jeden lat temu – 13 grudnia 1981 roku – miały w Polsce miejsce dramatyczne i przełomowe wydarzenia, których historia jest doskonale znana. Dziś, mamy obowiązek pamiętać o wszystkich walczących wówczas z systemem komunistycznym o godność i wolność.

Tegoroczne uroczystości związane z kolejną rocznicą porozumień sierpniowych oraz wystąpień społecznych podczas stanu wojennego obchodziliśmy w Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie i Szczecinie. 

Obchody rozpoczęliśmy już 28 sierpnia w Gorzowie Wielkopolskim koncertem zespołu Fabryka

„Tworząc muzykę do anonimowych poezji z tamtego czasu, jak i tekstów własnych, chcieliśmy być jak najbliżej ludzi – ich trosk, nadziei i tęsknot, uczuć i przeżyć. Oby więcej nie było nam dane doświadczać takich chwil. Zapraszamy w podróż do przeszłości…”

 

 

29 sierpnia w Koszalinie o godz. 12.00 na deptaku przy ul. Zwycięstwa, w pobliżu pomnika „Ofiar Bolszewizmu”, odbył się wernisaż wystawy „Bitwa o Wolność”. W Koszalinie wystawa opowiada o sprzeciwie koszalinian wobec stanu wojennego, którego kulminacją był uliczny protest z 31 sierpnia 1982 r.  W uroczystym otwarciu uczestniczył dr Paweł Skubisz Dyrektor IPN Oddział w Szczecinie, Sebastian Ligarski Naczelnik OBBH oraz dr Przemysław Benken Autor wystawy.