Nawigacja

Aktualności

42. rocznica podpisania porozumień sierpniowych oraz rocznice wystąpień społecznych podczas stanu wojennego – Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Szczecin 31 sierpnia 2022

Blisko czterdzieści jeden lat temu – 13 grudnia 1981 roku – miały w Polsce miejsce dramatyczne i przełomowe wydarzenia, których historia jest doskonale znana. Dziś, mamy obowiązek pamiętać o wszystkich walczących wówczas z systemem komunistycznym o godność i wolność.

Tegoroczne uroczystości związane z kolejną rocznicą porozumień sierpniowych oraz wystąpień społecznych podczas stanu wojennego obchodziliśmy w Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie i Szczecinie. 

Obchody rozpoczęliśmy już 28 sierpnia w Gorzowie Wielkopolskim koncertem zespołu Fabryka

„Tworząc muzykę do anonimowych poezji z tamtego czasu, jak i tekstów własnych, chcieliśmy być jak najbliżej ludzi – ich trosk, nadziei i tęsknot, uczuć i przeżyć. Oby więcej nie było nam dane doświadczać takich chwil. Zapraszamy w podróż do przeszłości…”

 

 

29 sierpnia w Koszalinie o godz. 12.00 na deptaku przy ul. Zwycięstwa, w pobliżu pomnika „Ofiar Bolszewizmu”, odbył się wernisaż wystawy „Bitwa o Wolność”. W Koszalinie wystawa opowiada o sprzeciwie koszalinian wobec stanu wojennego, którego kulminacją był uliczny protest z 31 sierpnia 1982 r.  W uroczystym otwarciu uczestniczył dr Paweł Skubisz Dyrektor IPN Oddział w Szczecinie, Sebastian Ligarski Naczelnik OBBH oraz dr Przemysław Benken Autor wystawy.

 

O godz. 13.30. w sali edukacyjnej Archiwum Państwowego w Koszalinie  przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej odbył się się panel dyskusyjny dotyczący oporu koszalinian w czasie stanu wojennego.

 

30 sierpnia w Szczecinie w Szczecinie odbyły się uroczystości przygotowane przez NSZZ Solidarność.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. o godz. 10.00 w parafii pw. Św. Stanisława Kostki. Następnie przeniosły się pod bramę stoczni. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Kościoła, władz krajowych oraz samorządowych, służb mundurowych i związków zawodowych.

Na tę okazję  szczeciński Oddział IPN przygotował wystawę plenerową pt. „Bitwy o wolność”. Jest to wystawa opowiadająca o walce szczecinian z  władzami stanu wojennego. Na 12 planszach powiadamy o zrywie z 1-4 maja 1982 r., spacyfikowanych demonstracjach z sierpnia 1982 r. i kontynuacji walki z reżimem 1 maja 1983 r. To opowieść o niezłomności i harcie ducha oraz konsekwencjach podjęcia tej nierównej próby sił. Opisujemy bitwy na ulicach Szczecina, które dla wielu skończyły się poważnymi perturbacjami w ich życiu (pamiętając o śmierci Władysław Durdy) i na zawsze odcisnęły na nich piętno. 

 

Szczeciński Oddział IPN reprezentowany był przez Kingę Macierzyńską Wicedyrektor Oddziału oraz drr hab. Sebastiana Ligarskiego Naczelnika OBBH.

W Gorzowie Wielkopolskim uroczystości odbyły się na Skwerze Wydarzeń Gorzowskich 31 sierpnia 1982 r.

O godz. 12.30. z udziałem dr. Pawła Skubisza Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Władysława Dajczaka Wojewody Lubuskiego miał miejsce wernisaż wystawy „Bitwa o Wolność”.

 

 

do góry