Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia - Wartheland. Dzieje zbrodni.

Już w czwartek zapraszamy do Przystanku Historia na promocję nowego albumu Adama Pleskaczyńskiego - Wartheland. Dzieje zbrodni.

"Ważnym aspektem albumu jest ukazanie Kraju Warty z perspektywy trzech grup narodowościowych: Niemców, Polaków i Żydów. Umożliwia to nowatorskie ujęcie, ponieważ w polskiej historiografii mniej dostrzegalna jest, co jet zrozumiałe, perspektywa niemiecka. Dominują obrazy represji, prześladowań, mordów i eksterminacji. Tutaj jednak poprzez wykorzystanie licznych fotografii Niemców, czy to przedstawiających struktury władzy i aparatu represji, czy też "cywilizacji nur fur Deutsche", czytelnik może zapoznać się z tematyką okupacji z punktu widzenia uprzywilejowanej grupy. Zderzenie obu tych narracji na kartach albumu prowadzi do zaskakujących spostrzeżeń oraz daje wgląd w niejednoznaczny obraz Kraju Warty. Tym bardziej, iż Autor nie unika trudnych tematów, jak np. polskich polskich agentów Gestapo czy kontrowersji związanych z Chaimem Rumkowskim."
 
Z recenzji dr. Bogumiła Rudawskiego
 
Zasadniczym celem obszernego, monograficznego albumu jest upowszechnienie wiedzy o funkcjonowaniu w Wielkopolsce i na ziemi łódzkiej „wzorcowego okręgu Rzeszy”, w którym prowadzona była najbardziej rasistowska i bezwzględna polityka narodowościowa spośród wszystkich obszarów bezpośrednio wcielonych do Niemiec. Naziści przeprowadzili tu najbardziej powszechne i brutalne przesiedlenia ludności oraz zainicjowali bezprecedensową i totalną eksterminację Żydów w pierwszym nazistowskim obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Reichsgau Wartheland był poligonem doświadczalnym narodowego socjalizmu, gdzie ludność nieniemiecka pozbawiona została wszelkich praw ludzkich, ograbiona z majątku i poddana eksterminacji. W trakcie dwuletniej pracy nad książką autor zebrał imponującą kolekcję siedmiu tysięcy fotografii, w publikacji wykorzystano ponad tysiąc z nich. W większości są to zdjęcia dotąd niepublikowane lub publikowane w bardzo ograniczonym zasięgu. Książka składa się z ośmiu rozdziałów, w których za pomocą obszernych opisów i komentarzy przedstawiono dzieje Kraju Warty z perspektywy ludności polskiej, żydowskiej i niemieckiej. 
 
Do Przystanku Historia zapraszamy w czwartek o godzinie 17:30 (Brama Portowa 1, Posejdon, p.1.).
do góry