Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia - Narwik

Już w czwartek zapraszamy do Przystanku Historia na dyskusję w temacie bitwy o Narwik

Już w czwartek zapraszamy do Przystanku Historia na dyskusję o bitwie o Narwik!

W dyskusji wezmą udział prof. dr hab. Krzysztof Kubiak, dr hab. Juliusz Tym. Moderatorem dyskusji będzie dr Przemysław Benken.

Przystanek Historia już w czwartek 20.01 o 17:30 (Brama Portowa 1, Posejdon, p.1.).

 

Więcej o Bitwie o Narwik:

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi, a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia, a 8 czerwca 1940 podczas hitlerowskiej inwazji na Norwegię.

9 kwietnia świat obiegła wieść o ataku Niemiec na Danię i Norwegię. Był to początek operacji „Wesserubung”. Jednym z etapów tej operacji było zdobycie portu w Narwiku, który miał kluczowe znaczenie zarówno dla Niemców, jak i aliantów, ze względu na linię kolejową ze szwedzkiej Kiruny. Tą drogą III Rzesza sprowadzała 1/3 rudy żelaza ze Szwecji - kluczową dla przemysłu zbrojeniowego.

Niezamarzający port przeładunkowy był przedmiotem niemal dwumiesięcznych zmagań. Dania została podbita w ciągu jednego dnia, natomiast w Norwegii rozpoczęły się regularne działania wojenne. Niemcy skierowali do Narwiku flotyllę 10 niszczycieli, która bez problemu pokonała słabą armię norweską.

Od 9 do 14 kwietnia 1940 na wodach w rejonie Narwiku toczyły się bitwy morskie, w wyniku których zniszczona została niemiecka flota. W walce uczestniczyły polskie niszczyciele ORP „Błyskawica”, ORP „Burza” i ORP „Grom’, wchodzące w skład floty brytyjskiej. „Grom” został 4 maja zatopiony przez niemiecki bombowiec w fiordzie Rombakken (zginęło 59 członków załogi). Polskie statki pasażerskie MS „Chrobry”, MS „Batory” i MS „Sobieski” – jako transportowce wojska – również brały udział w tej operacji.

14 kwietnia rozpoczęło się lądowanie alianckich oddziałów, w których skład wchodziła polska Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Zygmunta Bohusza-Szyszko. W następnych dniach powstały dwa ogniska walki: jedno na półwyspie Ankenes, gdzie walczyła polska brygada, a drugie w górach na północ od fiordu Rombaken, gdzie z Niemcami walczyły wojska francuskie i norweskie.

W nocy z 27 na 28 maja alianci zdobyli Narwik. Brygada polska, licząca niespełna 5 tys. żołnierzy, stanowiła 1/3 wszystkich sił lądowych aliantów. Postępy niemieckie na froncie francuskim zmusiły jednak aliantów do wycofania się z Norwegii. Po zniszczeniu infrastruktury kolejowej i portu ostatnie odziały wycofały się 8 czerwca 1940 r.

 

do góry