Nawigacja

Aktualności

X Rajd Szlakiem Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg.

  • X jubileuszowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg (2)_
  • X jubileuszowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg (3)_jpg
  • X jubileuszowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg (4)_
  • X jubileuszowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg (5)_
  • X jubileuszowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg

W dniach  27-29 stycznia odbył się X jubileuszowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg.

Organizatorem rajdu był Związek Harcerstwa Polskiego i jego doświadczeni przedstawiciele druhna Ewa i druh Waldemar Grzankowscy zaś oficjalny patronat przyjął dr Paweł Skubisz w imieniu szczecińskiego oddziału IPN.

Przed oficjalnym rozpoczęciem rajdu uczestnicy spędzili noc w rozbudowywanym Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie. Wysłuchali tam wykładu wprowadzającego w tematykę oflagową przedstawionego przez Jarosława Palickiego z gorzowskiej delegatury IPN oddział w Szczecinie.

W jego trakcie przedstawiono szeroką aktywność naukową , sportową i artystyczną polskich jeńców czego symbolem stało się określenie Uniwersytet Woldenberski. Tylko znając rozmach samoorganizacji jeńców i ich troskę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych tej „inteligencji w mundurach” można zrozumieć znaczenie Zbrodni Katyńskiej.

Następnie odbyła się część wspomnieniowa podsumowująca dotychczasowe rajdy, wieczór zakończyło ognisko i złożenie zniczy na tablicy pamięci Oflagu II C Woldenberg.

W czwartek uczestnicy pokonując blisko 30 kilometrowa trasę dotarli do Tuczna, wieczór w pałacu zwieńczył pokaz filmowy i liczne wspomnienia i opowieści z poprzednich edycji rajdu. Piątek był dniem w którym przy zmiennej pogodzie rajd dotarł do Barlinka zatrzymując się w szkole położonej tuż przy samym jeziorze Barlineckim. Wieczór zdominowała prezentacja gier edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej i opowieść o kapitanie Zdzisławie Pacak – Kużmirskim i jego widowiskowej ucieczce „pod przykryciem” z oflagu.

Sobotę – ostatni dzień rajdu, rozpoczęła pobudka o 5.30, następnie przy niestety deszczowej aurze odwiedzono cmentarz w Barlinku i znajdujące się tam groby jenieckie, po uroczystości uczestnicy ruszyli w 13 kilometrowa drogę do Dziedzic.

Wieś Dziedzice gdzie zakończyła się przymusowa ewakuacja części polskich jeńców jest tradycyjnym miejscem zakończenia rajdu. W tym roku było podobnie, uroczystości rocznicowe rozpoczęło złożenie zniczów i wiązanek przy pomniku poległych jeńców którzy ponieśli śmierć w czasie walki między niemiecką eskortą i czołówką pancerną Armii Czerwonej. Następnie odbyła się uroczysta Msza św.,  po której uroczystości przeniosły się do Muzeum w Dziedzicach. Wysłuchano wystąpień władz samorządowych i Stowarzyszenia Miłośników Dziedzic, glos zabrał prezes Stowarzyszenia Woldenberczyków prof. Wiesław Dembek, obejrzano występy artystyczne uczniów z Barlinka.

do góry