Nawigacja

Aktualności

Centralna Agencja Fotograficzna 1951-1991 - Przystanek Historia

W czwartek (2.12) zapraszamy do Przystanku Historia na promocję książki dra Pawła Miedzińskiego - Centralna Agencja Fotograficzna 1951-1991.

  • Centralna Agencja Fotograficzna 1951-1991 - Przystanek Historia

W dyskusji na temat książki uczestniczyć będą dr Paweł Miedziński, Jerzy Undro i Elżbieta Bielecka.

O Centralnej Agencji Fotograficznej:

Centralna Agencja Fotograficzna była "fabryką fotografii". W sprawozdaniach kierujący nią informowali przełożonych o liczbie wyprodukowanych zdjęć, a kluczową miarą osiągnięć była powierzchnia odbitek fotograficznych, które opuściły mury Agencji. Rządzący ówczesną Polską doskonale zdawali sobie sprawę ze znaczenia i możliwości oddziaływania fotografii, dlatego jednocześnie bali się jej i pożądali. 

O książce:

Praca jest monografią poświęconą Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF). Instytucji stworzonej do dostarczania fotografii prasie.

Obejmuje całokształt spraw związanych z drogą zdjęcia od wydarzenia do czytelnika. Opisuje tworzących ją ludzi - fotoreporterów, dziennikarzy, politycznych decydentów. Przedstawia zróżnicowane mechanizmy, które regulowały proces, którego finalnym efektem była publikacja zdjęcia. Czasem następowała ona wiele lat po jego wykonaniu. Przedstawione zostało funkcjonowanie wieloszczeblowej cenzury, wpływ rządzącej monopartii czy tajnej policji politycznej. Znalazły się w niej niepublikowane wcześniej zdjęcia. Odtworzone zostały też kulisy powstania i nieoczywiste losy niektórych dobrze znanych fotografii.

Ramy czasowe publikacji obejmują okres powojenny oraz próbę adaptacji agencji do nowej rzeczywistości w pierwszych latach 90-tych XX wieku.

Publikacja jest skróconą i uzupełnioną wersją pracy doktorskiej obronionej przez autora w Instytucie Historii PAN w 2019 r.

 

Do Przystanku Historia zapraszamy w czwartek o godz. 17:30 (Brama Portowa, Posejdon, p.1.).

 

 

do góry