Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” – Gorzów Wielkopolski, 30 września 2021

Od czwartku, 30 września, w Wojewódzkiej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim można oglądać wystawę „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

  • Powstanie Wielkopolskie 1918–1919 (fot. IPN)

Wystawa pozostanie w Gorzowie Wielkopolskim do 14 października, z kolei od 15 do 25 października będzie dostępna w Szkole Podstawowej im. gen. Elżbiety Zawackiej Zo w Santoku.

O wystawie „Powstanie Wielkopolskie 19181919”

Wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom szkół województwa wielkopolskiego, sygnalizujących chęć prezentacji w budynkach szkolnych niedużej ekspozycji poświęconej temu wydarzeniu. Na planszach wystawy przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z powstaniem: jego genezę z uwypukleniem tworzenia w XIX i na początku XX w. nowoczesnego narodu, akcentującego solidaryzm wszystkich polskich warstw społecznych zamieszkujących teren Prowincji Poznańskiej, wybuch powstania z podkreśleniem jego spontaniczności związanej z przyjazdem do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, a także jego przebieg, tak od strony militarnej, jak i dyplomatycznej. Ostatnia plansza jest próbą bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP.

do góry