Nawigacja

Aktualności

Salon Książki Biograficznej. „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna” – Szczecin, 2 września 2021

W czwartek, 2 września, w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej – Przystanek Historia w Szczecinie w ramach Salonu Książki Biograficznej dr Katarzyna Rembacka rozmawiała z dr. Michałem Przeperskim o jego najnowszej publikacji zatytułowanej „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”.

Rozmowa dotykała między innymi kwestii związanych z autorytetami i patronami Mieczysława Rakowskiego.

W jakimś sensie jest to książka o rosnących ambicjach

– mówił dr Michał Przeperski. Dość szczegółowo omawiano różnice między rękopisem dzienników Rakowskiego a ich drukowaną wersją. Ze strony publiki padały pytania o politykę zagraniczną, świadomość stanu polskiej gospodarki w 1989 roku, o oportunizm tego polityka, wreszcie o to, jaka Polska mu się marzyła.

Spotkanie było transmitowane na żywo przez IPN.tv na Youtube'e. Poniżej zamieszczany film, a dalej dla potomnych materiały zapowiadające spotkanie.

 

 

 

O książce i jej bohaterze

Długotrwała kariera polityczna oraz nimb „liberała” czynią z Mieczysława F. Rakowskiego jedną z najbardziej interesujących postaci w dziejach PRL. Wychowany na kujawskiej wsi, wchodził w dorosłość w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu. Był self-made manem PRL, lecz jego fryzury (i nuworyszostwo) zostały obśmiane przez Leopolda Tyrmanda. Jednocześnie konsekwentnie próbował racjonalizować ustrój i piąć się po szczeblach kariery. Im bardziej cenili go towarzysze partyjni, tym bardziej oddalał się od niegdyś bliskich mu salonów towarzyskich Warszawy. Książka Michała Przeperskiego to próba bilansu skomplikowanego życiorysu politycznego. Rakowski jest pierwszym przywódcą PZPR, który doczekał się całościowej biografii naukowej.

Notka o autorze

dr Michał Przeperski (ur. 1986), pracownik Instytutu Historii Nauki PAN oraz Biura Badań Historycznych IPN. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i transformacji ustrojowej. Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten w Instytucie Historii PAN (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Autor książek Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą (2014) oraz Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku (2016, nagroda miesięcznika „Nowe Książki” dla najlepszej książki roku 2016).

do góry