Nawigacja

Aktualności

Spotkanie promocyjne: Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989 – Szczecin, 30 sierpnia 2021

W poniedziałek, 30 sierpnia, o godzinie 17:00, w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej – Przystanek Historia w Szczecinie przy Placu Brama Portowa 1 (kompleks biurowo-usługowy Posejdon, I piętro) rozmawialiśmy o książce „Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989”, jak i w ogóle o podziemnej filatelistyce.

Poczta Niezależna, Poczta „Solidarności” jest zjawiskiem w najnowszej historii Polski w niewystarczającym stopniu opisanym w literaturze i nieopracowanym naukowo. W szczególności dotyczy to lat 1981–1989, kiedy filatelistyka podziemna była istotną częścią niezależnego ruchu wydawniczego, stanowiąc z jednej strony wyraz oporu społeczeństwa wobec rządzącego krajem reżimu, z drugiej zaś formę gromadzenia środków finansowych na działalność podziemną. O tej niezwykłej historii opowiadali:

  • Jan Tarnowski – działacz opozycji antykomunistycznej w PRL
  • Henryk Mruk – współautor publikacji „Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989”
  • Michał Guć – współautor publikacji „Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989”.

Dyskusję moderował dr hab. Sebastian Ligarski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Szczecinie.

Było to zarazem pierwsze spotkanie w nowej siedzibie Przystanku Historia w kompleksie biurowo-usługowym Posejdon. Kolejne będą odbywać się tradycyjnie w czwartki.

Informacje o książce

Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989 to ewenement na polskim rynku wydawniczym. Po raz pierwszy tak kompletne dzieło dotyczące polskiej poczty podziemnej zostało opracowane w sposób naukowy. Wyznacza ono zupełnie nowy kierunek w postrzeganiu tych dowodów oporu społecznego w latach 1981–1989. 

Niniejsze opracowanie jest częścią większego przedsięwzięcia polegającego na opracowaniu i wydaniu katalogów Poczty Niezależnej. Celem autorów jest pokazanie oraz usystematyzowanie wszystkich znaczków Poczty „Solidarności” zaprojektowanych, wykonanych i wydanych przez Jana Tarnowskiego w latach 1981–1989. Publikacja ta ukazuje ogrom wykonanej pracy, zwłaszcza że nie była to jedyna forma jego podziemnej działalności. Zajmował się on również drukiem wydawnictw podziemnych i kolportażem bibuły, a także opracował wiele grafik patriotycznych.

 

do góry