Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „TU rodziła się opozycja” – Koszalin, 23 lipca 2021

23 lipca o godzinie 13:00 w Koszalinie przy Placu Polonii 1 otworzyliśmy wystawę plenerową „TU rodziła się opozycja”. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycja składa się z pięciu ekspozytorów (modułów): trzy poświęcone są wydarzeniom ogólnopolskim, dwa regionalnym.

Przy tej okazji przemawiali dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, i Dariusz Pawlikowski, dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. 

Wystawa przypomina o tym, co doprowadziło do upadku reżimu komunistycznego

– mówił Paweł Skubisz. Wskazywał w szczególności na wydarzenia roku 1956, 1970 oraz lat siedemdziesiątych. Zwracał też uwagę na wątki regionalne wystawy, jak protest robotników w Szczecinie czy wyjątkowy strajk w elektrowni Dolna Odra.

O samej ekspozycji opowiadał również Mateusz Lipko z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie.

 

Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 45. rocznicy protestów robotniczych w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku. W pracach nad regionalną częścią wystawy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie współpracowała Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela.

Kontekst historyczny

W czerwcu 1976 r. władze komunistyczne zapowiedziały podwyżki cen, obejmujące podstawowe artykuły spożywcze. Spauperyzowane społeczeństwo odpowiedziało 25 czerwca, gdy zastrajkowało 97 zakładów pracy. W Radomiu, Ursusie i Płocku robotnicy wyszli na ulice. W pracownicy zakładów Ursus rozkręcili tory i uniemożliwili ich szybką naprawę wepchniętą w wyrwę lokomotywą. Setki uczestników protestów było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1500 zwolnionych z pracy. W wyniku pobicia przez Milicję Obywatelską zmarł kilka dni później przypadkowy przechodzień Jan Brożyna, a w połowie sierpnia zmarł w wyniku pobicia przez Służbę Bezpieczeństwa ks. Roman Kotlarz. Do najgwałtowniejszych starć z MO i ZOMO doszło w Radomiu, gdzie protestujący podpalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Szacuje się, że w czerwcu 1976 r. w różnych formach sprzeciwu wobec działań władz uczestniczyło w sumie około 80 tys. osób. Najwięcej w Radomiu – blisko 21 tys. oraz Ursusie – ponad 14 tys.

Represje, które spadły na protestujących i dotknęły ich bliskich, zrodziły spontaniczne akcje pomocy materialnej, medycznej i prawnej. Pomoc represjonowanym robotnikom, którą natychmiast rozpoczęła 1 Warszawska Drużyna Harcerska im. Romualda Traugutta zaowocowała powstaniem Komitetu Obrony Robotników, pierwszej jawnej organizacji opozycyjnej w PRL.

Po niej zaczęły się formować kolejne ośrodki opozycji demokratycznej: Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Wolne Związki Zawodowe, Studenckie Komitety Solidarności, Konfederacja Polski Niepodległej, Ruch Młodej Polski. Powstawały też organizacje o znaczeniu regionalnym, jak np. w Krakowie Chrześcijańska Wspólnota Ludzi Pracy, Instytut Katyński, Akcja na rzecz Niepodległości czy Prywatna Inicjatywa Krakowska, a także instytucje samokształceniowe, jak Uniwersytet Latający czy Towarzystwo Kursów Naukowych. Narodził się również drugi obieg wydawniczy, który naruszał komunistyczny monopol informacyjny.

Jawna opozycja nie miała charakteru masowego, ale bez niej niemożliwy byłby zryw Sierpnia ’80 – to z jej doświadczeń korzystała „Solidarność”.

do góry