Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowa Komisja Nadzoru i Kontroli w Wietnamie – Szczecin, 13 maja 2021

Zapraszamy na fanpage @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL aby dowiedzieć się min. co robili Polacy w Wietnamie w latach 1954–1973​, co wspólnego ma Płk Kukliński​ z wietnamską misją, jak wyglądało życie gorącym froncie zimnej wojny. Dyskusja przybliży znane i mniej znane epizody konfliktu w Indochinach.

  • 1280x720

Zapraszamy na dyskusję z udziałem dr. Jaremy Słowiaka autora książki Wielka improwizacja. Delegacja Polska w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Indochinach w latach 1954–1973, oraz prof. d hab. Krzysztofa Kubiaka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Moderatorem dyskusji będzie dr Przemysław Benken z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie.

21 lipca 1954 r. podpisano w Genewie dokumenty kończące I wojnę indochińską i dokonujące tymczasowego podziału Wietnamu na rządzoną przez komunistów Północ i wspierane przez Stany Zjednoczone Południe. Do nadzorowania zawartych wówczas układów wielkie mocarstwa powołały specjalną międzynarodową komisję, w skład której, obok Indii i Kanady, weszła także Polska, desygnowana przez Moskwę i Pekin. Dla ówczesnych władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej było to prestiżowe wyróżnienie, wiążące się jednak równocześnie z poważnymi trudnościami i wyzwaniami. Nikt wówczas nie zdawał sobie także sprawy, że komisja, mająca pierwotnie funkcjonować około dwóch lat, po których w Wietnamie miały się odbyć wybory zjednoczeniowe, pozostanie tam aż do roku 1973, a polska delegacja znajdzie się w epicentrum największego konfliktu zbrojnego zimnowojennego świata. 

 

RETRANSMISJA

 

 

ZAPOWIEDŹ

 

 

KSIĄŻKA

 

  • Wielka improwizacja. Delegacja Polska w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Indochinach w latach 1954–1973
    Wielka improwizacja. Delegacja Polska w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Indochinach w latach 1954–1973

 

 WIĘCEJ O KSIĄŻCE 

 KUP ONLINE

do góry