Nawigacja

Aktualności

76. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück – Szczecin, 30 kwietnia 2021

Siedemdziesiąt sześć lat temu, dobiegła końca gehenna więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Historia tego miejsca to z jednej strony przykład trudnego do zrozumienia uprzedmiotowienia, a może nawet upodlenia drugiego człowieka, z drugiej jednak świadectwo zwycięstwa wartości, które zostało odniesione w niezwykle trudnych warunkach.

30 kwietnia 1945 r. czerwonoarmiści wkroczyli do niemieckiego kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Dziś, siedemdziesiąt sześć lat od tego wydarzenia hołd byłym więźniarką obozu oddali Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski, dr Paweł Skubisz dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie oraz Jan Margol p.o. prezesa Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych oddział w Szczecinie. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pod pomnikiem  Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Następnie delegacje zapaliły znicze na grobach byłych więźniarek obozu pochowanych w kwaterze kombatanckiej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Pochowane są tam:

Wanda Bielicka, Emma Borowiecka-Dobek, Józefa Chomicz, Bronisława Czyż, Franciszka Malinowska, Genowefa Stankiewicz, Maria Wójcik,  Elżbieta Siudo

Znicze zapłonęły także pod głazem poświęconym Helenie Kurcyusz usytułowanym na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Helena Kurcyusz od 1943 r. przebywała w obozie koncentracyjnym na Majdanku. W kwietniu 1944 r. została przetransportowana do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Swoje powojenne losy związała ze Szczecinem. Była animatorką kultury w powojennym Szczecinie. Od 1945 r. pełniła funkcję głównego urbanisty województwa zachodniopomorskiego.

Uroczystość przygotowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie.

Wymienione groby byłych więźniarek kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück zostały otoczone przez Instytut Pamięci Narodowej opieką. Nagrobki zostały umyte i wyczyszczone a teren wokół nich uprzątnięty.

Tego samego dnia delegacja oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie z Dyrektorem dr Pawłem Skubiszem na czele, wraz z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem i Prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego Jackiem Piotrem Wójcickim oddała hołd zmarłym więźniarkom niemieckiego kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück podczas gorzowskich obchodów rocznicy zajęcia obozu.

 

 

W Ravensbrück utworzono w 1939 roku największy obóz koncentracyjny dla kobiet. Szacuje się, że w okresie do 1945 roku trafiło ich tam 132 tys. W tym gronie znajdowało się 40 tys. Polek. Ponad siedemdziesiąt z nich poddano brutalnym operacjom doświadczalnym.  W 1941 roku założono także obóz dla mężczyzn. Do końca trwania wojny trafiło do niego 20 tys. więźniów, w tym ponad 6 tys. Polaków.

 • Heinrich Himmler, Max Koegel i inni oficerowie oraz przełożona nadzorczyń (Oberaufseherin) Johanna Langefeld przechodzą obok nadzorczyń, które witając gości, ustawiły się przy froncie skrzydła, gdzie znajdowały się łaźnie i kuchnia obozowa ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1624)
  Heinrich Himmler, Max Koegel i inni oficerowie oraz przełożona nadzorczyń (Oberaufseherin) Johanna Langefeld przechodzą obok nadzorczyń, które witając gości, ustawiły się przy froncie skrzydła, gdzie znajdowały się łaźnie i kuchnia obozowa ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1624)
 • 87-416484Budynek komendantury i administracji obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück, ok. 1940 r. (siedziba wydziałów: komendant i jego adjutanci, Wydział Polityczny, lekarz obozowy, stanowisko cenzury poczty i apteka. Przed komendanturą pracują więźniarki. Za nią widać wartownię i skrzydło garażowe obozu (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1634)
  87-416484Budynek komendantury i administracji obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück, ok. 1940 r. (siedziba wydziałów: komendant i jego adjutanci, Wydział Polityczny, lekarz obozowy, stanowisko cenzury poczty i apteka. Przed komendanturą pracują więźniarki. Za nią widać wartownię i skrzydło garażowe obozu (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1634)
 • Widok obozu barakowego z rzędami baraków 1 i 2 obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück na ul. Lagerstraße 1; z przodu dach skrzydła garażowego, za nim kominy kuchni więźniarskiej, ok. 1940 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1642)
  Widok obozu barakowego z rzędami baraków 1 i 2 obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück na ul. Lagerstraße 1; z przodu dach skrzydła garażowego, za nim kominy kuchni więźniarskiej, ok. 1940 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1642)
 • Pomieszczenie ambulatoryjne w rewirze dla chorych, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1658)
  Pomieszczenie ambulatoryjne w rewirze dla chorych, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1658)
 • Praca więźniarek przy tworzeniu mat z trzciny wykonywana pod kontrolą nadzorczyni, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1688)
  Praca więźniarek przy tworzeniu mat z trzciny wykonywana pod kontrolą nadzorczyni, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1688)
 • Więźniarki przy załadowaniu wagonu, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1699)
  Więźniarki przy załadowaniu wagonu, ok. 1941 r. (Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, Foto-Nr. 1699)

Pliki do pobrania

do góry