Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy "Polski gen wolności. 150 walk o niepodległość" – Szczecin, 26 kwietnia 2021

26 kwietnia 2021 r. o godz. 12.00 przed siedzibą Polskiego Radia Szczecin odbyło się otwarcie wystawy poświęconej okresowi lat 1768–1918 w dziejach Polski. Dziewiętnaste stulecie wydaje się wciąż pełne tajemnic, niuansów i paradoksów, a był to wszak okres kluczowy dla kształtowania się polskiej świadomości narodowej, a niejedno z postawionych wówczas pytań do dziś pozostaje aktualne.

26 kwietnia 2021 r. o godz. 12.00 przed siedzibą Polskiego Radia Szczecin odbył się wernisaż wystawy "Polski gen wolności. 150 walk o niepodległość". Wystawę otwarli Prezes Radia Szczecin Wojciech Włodarski, Dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN dr Paweł Skubisz oraz Wojewoda zachodniopomorski  Zbigniew Bogucki. Goście mogli wziąć udział w krótkim kuratorskim oprowadzeniu po wystawie.

Wystawa została przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie.  Składa się z 12 ekspozytorów na planie równoramiennej litery L. Narracja prowadzona jest na planszach dwutorowo, prezentując zarówno wątki historyczne, jak i kulturowe, istotne dla omawianego okresu. Obie te opowieści przenikają się i pozwalają możliwie szeroko oddać złożoność zagadnień i ukazać je w ciekawych kontekstach.

Narracja główna, prezentowana na 22 planszach frontowych (białych), uporządkowana została chronologicznie, z wyszczególnieniem kluczowych wydarzeń historycznych i zjawisk kulturowych. Prezentuje najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc. Na planszach tylnych (czerwonych) zaprezentowano zaś biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Na każdą z 44 plansz przypada co najmniej jeden biogram, co łącznie daje bogaty zbiór blisko 50 biogramów postaci historycznych. Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz.

Dopełnienie narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.

do góry