Nawigacja

Aktualności

Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989 – Gorzów Wielkopolski 31 sierpnia 2020

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności odbyła się na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma oraz Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

31 sierpnia 1982 r. w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w całym kraju odbyły się demonstracje przeciwko stanowi wojennemu wprowadzonemu przez komunistyczną dyktaturę Wojciecha Jaruzelskiego. Demonstrowano również w Gorzowie Wielkopolskim. Ponad 5000 osób uczestniczyło w największej opozycyjnej demonstracji na powojennej Ziemi Lubuskiej. W wyniku starć z milicją wiele osób zostało rannych, jeszcze więcej trafiło do aresztu. Ten niepodległościowy zryw na zawsze wpisał się w kartach gorzowskiej historii.

31 sierpnia 2020 r. w Gorzowie Wielkopolskim po raz drugi odbyły się oficjalne obchody "Gorzów `82" upamiętniające zryw gorzowian sprzed 38 lat, a także 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Tegoroczne uroczystości odbyły się na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie polową Mszę Świętą odprawił ks. bp Tadeusz Lityński. Zebrani modlili się w intencji Ojczyzny oraz osób zasłużonych na polskiej drodze do wolności. 

Jednym z głównych elementów uroczystości było wręczenie przez Zastępcę Prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmę oraz Wojewodę Lubuskiego Władysława Dajczaka odznaczenia Krzyż Wolności i Solidarności 20 działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989. W uroczystości uczestniczył również dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz. 

W trakcie przemówienia Zastępca Prezesa IPN dr Mateusz Szpytma podziękował odznaczonym za walkę o wolność i poświęcenie ich rodzin, którzy pomimo represji i obaw postawili wówczas na nieznane, a dziś mogą cieszyć się wolną Polską.

„To odznaczenie to dla nas nobilitacja, być odznaczonym w takim dniu, w takim miejscu przy asyście Wojska Polskiego. Pochodziliśmy z różnych środowisk, ale łączyło nas jedno, pragnienie wolności” - powiedział w imieniu odznaczonych Zdzisław Czyrka 

Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni między innymi (zgodnie z zapisami RODO podajemy wyłącznie nazwiska osób, które wyraziły zgodę na publikację swoich danych):

 1. Pan Tomasz Bicki
 2. Pani Beata Maria Borcz-Kobierska
 3. Pan Zdzisław Tadeusz Czyrka
 4. Pan Jarosław Andrzej Faściszewski
 5. Pani Ewa Maria Hrybacz
 6. Pani Iwona Jarek-Syska
 7. Pan Marek Jaworucki
 8. Pan Krzysztof Jan Kamiński
 9. Pan Adam Kieryło
 10. Pan Andrzej Kieryło
 11. Pan Grzegorz Jędrzej Kita
 12. Pan Jan Różanowski
 13. Pan Maciej Franciszek Rudnicki
 14. Pan Piotr Zbigniew Skrzypek
 15. Pan Krzysztof Feliks Sobolewski
 16. Pan Zenon Werner
 17. Pan Andrzej Wołyniec
 18. Pan Zbigniew Jan Wrześniak
 19. Pan Zygmunt Leszek Zamroziewicz
 20. Pan Norbert Żal 
do góry