Nawigacja

Aktualności

Dodatek prasowy „Największe bitwy wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921” do „Głosu Szczecińskiego” i „Głosu Koszalińskiego” – 14 sierpnia 2020 [PDF]

Przed nami setna rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i świata. Bitwa Warszawska zmieniła bieg wydarzeń, ale tez była częścią szeregu strać, które zdecydowały o zwycięstwie w całej wojnie polsko-bolszewickiej. W piątek 14 sierpnia 2020 r. razem z „Głosem Szczecińskim” i „Głosem Koszalińskim” ukazał się specjalny dodatek historyczny „Największe bitwy wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921”, który przygotował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Wyprawa wileńska w 1919 r., operacja zaczepna Piłsudskiego na Ukrainie i zdobycie przez polskie wojsko Kijowa, marsz Tuchaczewskiego nad Wisłę, Bitwa Warszawska, obrona Zamościa, bitwy pod Komarowem i nad Niemnem – to m.in. te krwawe starcia zdecydowały o polskim zwycięstwie w wojnie polsko-bolszewickiej. To właśnie skutkiem tych dramatycznych walk było to, że Polska uchroniła dopiero co odzyskaną niepodległość.

W setną rocznica Bitwy Warszawskiej  – razem z „Głosem Szczecińskim” i „Głosem Koszalińskim” ukazał się specjalny, wyjątkowy dodatek historyczny. Dodatek został przygotowany w atrakcyjnej formule – piórem czołowych polskich znawców problematyki – przybliża poszczególne, najważniejsze bitwy i walki stoczone przez polskie wojsko w czasie dwóch lat zmagań z sowiecką Rosją. Dzięki temu, że Bitwa Warszawska jest pokazana  w szerszej perspektywie wielkie wysiłku zbrojnego całego narodu, możemy poznać społeczno-militarne wydarzenia, które poprzedziły tę historyczną bitwę jak i jej skutki i dalekosiężne konsekwencje.

Wojna polsko-sowiecka z lat 1919–1920–1921 jest jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszych dziejach narodu i państwa polskiego. Toczyła się ona bowiem nie tylko o taki bądź też inny kształt terytorialny Rzeczpospolitej Polskiej lecz także o jej niepodległy i całkowicie suwerenny byt. Bowiem w razie klęski Polska i jej świeżo odzyskana niepodległość stałyby się pierwszymi ofiarami krwawego marszu Sowietów na Zachód – ku europejskiej i światowej rewolucji komunistycznej. Tym samym zwycięstwo Sowietów w tej wojnie oraz realizacja ich celów politycznych i militarnych oznaczałaby koniec szeroko rozumianej, opartej na antyku i chrześcijaństwie, europejskiej cywilizacji śródziemnomorskiej. Była więc to przysłowiowa „wojna o wszystko”, zaś polskie zwycięstwo uratowało nie tylko polską niepodległość ale także europejską demokrację oraz europejską kulturę, styl życia i pozostałość europejskich elit społecznych, którym udało się przetrwać hekatombę Wielkiej Wojny z lat 1914–1918. Dzięki polskiemu wysiłkowi militarnemu oraz ekonomicznemu i społecznemu z tych lat, Europa może zawdzięczać to, że nie musiała doświadczać patologii, które stałyby się jej udziałem, gdyby zalała ją „rewolucyjna fala” w postaci Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. Szkoda więc, że w Europie tak rzadko się o tym pamięta, przy czym także nasza własna pamięć o tych wydarzeniach pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak umiejętność odpowiedniej ich interpretacji i wyciągania z nich odpowiednich wniosków - pisze w jednym z tekstów prof. Aleksander Smoliński

Spis treści:

  • prof. Aleksander Smoliński, Wyprawa wileńska” w kwietniu 1919 r.
  • płk dr hab. Juliusz S. Tym, Operacja zaczepna Wojska Polskiego na Ukrainie 25 kwietnia – 11 maja 1920 r
  • dr hab. Michał Klimecki, Marsz Tuchaczewskiego nad Wisłę
  • dr Łukasz Przybyło, Bitwa Warszawska
  • dr Marek Kozubel, Zamość i Komarów – zapomniane polskie zwycięstwa nad Armia Czerwoną w 1920 roku​
  • dr hab. Maciej Krotofil, Bitwa nad Niemnem 1920
  • prof. Aleksander Smoliński, Zagon na Korosteń – październik 1920 r. 

 

 

do góry